SEKCE HYDRAULIKY, HYDROLOGIE A HYDROGEOLOGIE

 

Vyhodnocení katastrofální povodně v srpnu 2002

Hlavní koordinátor úkolu: Ing. Jan Bouček
tel.: 220 197 358

Doba řešení: říjen 2002-prosinec 2003

Cílem úkolu je vyhodnocení příčin průběhu a následků povodně v srpnu 2002.

Celý projekt je členěn na odborné bloky meteorologie, hydrologie, informatika a geodetické práce. S výjimkou meteorologie jsou odborné bloky řešeny VÚV T.G.M. v Praze, pobočkou v Brně a řadou kooperujících organizací.

V roce 2002 bylo provedeno vyhodnocení meteorologických příčin povodně v srpnu 2002 a hodnocení extremity příčinných srážek. Práce zahrnovaly jednak shromáždění a zpracování odborných meteorologických dat včetně dat ze zahraničních zdrojů, dále expertní činnosti a tvorbu aplikací v prostředí Geografického informačního systému. Byly zahájeny práce na hydrologickém hodnocení průběhu povodně a tvorbě geodetických podkladů.

Vypracování aplikace rozhodčích metod pro měření průtoku

Řešitel: Ing. Ivana Bémová, nyní Ing. Zdeněk Bagal
tel.: 220 197 456

Doba řešení: trvalá činnost

Cílem úkolu je zřízení střediska MŽP pro prověřování odborné způsobilosti fyzických a právnických osob k měření průtoku odpadních vod, kalibrace bezdotykových snímačů hladin a dopracování nomogramů pro návrh hydraulických částí měrných objektů.

V roce 2002 byl proveden podrobný obecný teoretický rozbor nejistot při fyzikálním měření. Byly zpracovány nomogramy umožňující snadný návrh a volbu hydraulické části měrného objektu pro měření průtoku s ohledem na celkovou nejistotu. Byl zpracován metodický návrh kalibračního zařízení pro kalibraci bezdotykových snímačů hladin, včetně předběžného technického řešení a výkresové dokumentace. Bylo objednáno zařízení pro provádění samotného měření, a to jak pro prověřování odborné způsobilosti, tak pro kalibraci bezdotykových snímačů hladin.

Výzkum hydrodynamických jevů v procesu kalibrace vodoměrných vrtulí

Řešitel: Ing. Josef Libý, CSc.
tel.: 220 197 383

Doba řešení: 2000-2007

Hlavním cílem projektu je eliminace takových jevů na přesnost kalibrace vodoměrných vrtulí, jakými jsou Epperův efekt, vliv chvění, vliv zanoření, vliv vlnění atd.

Práce se v roce 2002 soustředila na získání poznatků z výzkumů vodoměrných vrtulí provedených v Hydrotechnickém ústavu v Bělehradě, laboratoři Beauvert (EDF) v Grenoblu, laboratoři v Berlíně, laboratoři v Toulouse, laboratoři Vysoké školy technické v Berlíně a v kalibrační laboratoři firmy OTT v Kemptenu (SRN). Zaměřila se též na poznatky o kalibračním vozíku nové generace v kalibrační laboratoři firmy OTT v Kemptenu (SRN) a špičkovém kalibračním zařízení Švýcarské kalibrační stanice vodoměrných vrtulí v Ittigenu u Bernu. Zvláštní pozornost byla věnována využití těchto poznatků pro modernizaci České kalibrační stanice vodoměrných vrtulí. Po provedení některých opatření, která snížila chvění tyčí při kalibraci vodoměrných vrtulí, byl ve spolupráci s Laboratoří vodohospodářského výzkumu FSv VUT Brno (LVV) proveden výzkum, jehož výsledky vyústily v návrh na další snižování chvění tyče.

Vývoj metodik a zpracování charakteristik malých průtoků odpovídajících standardům zemí EU

Řešitel: Ing. Ladislav Kašpárek, CSc.
tel.: 220 197 227

Doba řešení: 2001-2003

Cílem úkolu je navrhnout a ověřit metody zpracování charakteristik minimálních průtoků srovnatelné s těmi, které používají země EU.

Charakteristiky malých průtoků, ze kterých vycházejí normativy v ČR, se liší od běžného přístupu užívaného v zemích EU. Zde se vesměs nevychází z jednodenních průměrných průtoků, ale z průměrů průtoků za delší období, například 7 dní, 10 dní i více. Na základě výzkumu provedeného v roce 2001 bylo doporučeno používat jako charakteristiky určené pro stanovení zbytkových minimálních průtoků či výpočet koncentrací vypouštěných látek apod. kvantily čar překročení, vypočtené z řad průměrných denních průtoků vyrovnaných jako klouzavé průměry za interval 7 dní.

V roce 2002 byly počítány a analyzovány charakteristiky minimálních průtoků v povodí horního Labe a jeho přítoků až po Chrudimku, kde bylo vybráno 22 vodoměrných stanic. Výpočty ukázaly, že při použití charakteristik z vícedenních průměrů je redukován vliv náhodných chyb a vliv ovlivnění jednotlivých jednodenních průměrných průtoků.

Zatápění zbytkové jámy Chabařovice - model vývoje mělkého jezera v podmínkách uhelné pánve

Řešitel: RNDr. Petr Vlasák, CSc., a kol.
tel.: 220 197 204

Doba řešení: 2001-min. 2004

Cílem úkolu je ověření prognóz vývoje kvalitativních i kvantitativních parametrů vody jezera Chabařovice a vlivu hydrologických poměrů na dynamiku zatápění zbytkové jámy.

V roce 2002 byla provedena hydrologická měření především pro zjištění vlastní hydrologické bilance jezera a přitékajících zdrojnic, dále byl zhodnocen vývoj kvality vody jezera a jeho přítoků a také kvalita substrátu dna jezera z hlediska vlivu na kvalitu vody.

Zhodnocena byla i ptačí synusie jezera z pohledu bioindikace prostředí i dotváření jezera. Byl proveden preventivní biomanipulační zásah v jezeře a ichtyologické posouzení zdrojů vody a navržen management rybí obsádky jezera.

Spolupráce na mezinárodním projektu FRIEND

Řešitelé:  Ing. Ladislav Kašpárek, CSc. (DÚ 01), tel.: 220 197 227
               Ing. Šárka Blažková, DrSc. (DÚ 02), tel.: 220 197 222

Doba řešení: dlouhodobý úkol

Cílem úkolu je začlenění ČR do zpracování návrhových hydrologických dat v rámci Evropy jak po stránce vývoje, výměny, osvojování a unifikace metod, tak po stránce jednotné datové základny.

Projekt FRIEND (Flow Regimes from International Experimental and Network Data, Průtokové režimy z mezinárodních experimentálních a síťových dat) je dlouhodobě součástí Mezinárodního hydrologického programu UNESCO. Úkol řešený ve VÚV T.G.M. se skládá ze dvou dílčích projektů:

DÚ 01 Minimální průtoky

V roce 2002 byla zpracována studie nedostatkových objemů v povodí horního Labe. Cílem této práce bylo ověřit novou verzi programu získaného z Polské republiky pro výpočet nedostatkových objemů a trvání sucha. Pro analýzu období nízkých průtoků bylo vybráno 15 vodoměrných stanic z povodí horního Labe, Odry a Moravy za období hydrologických roků 1966-1995. V rámci projektu se připravuje mezinárodní učebnice pro postgraduální studium "Hydrological droughts". Do této publikace přispívají autoři z ČR několika příklady z oblasti ovlivnění režimu minimálních průtoků antropogenními vlivy.

DÚ 02 Maximální srážky a maximální průtoky

Práce byla zaměřena do oblastí využití nestandardních dat z experimentálních povodí k zúžení predikčních mezí maximálních průtoků, tj. ke zpřesnění predikcí. Dále byla spolupracujícím pracovištěm Univerzitou v Lancasteru provedena předběžná kalibrace hydraulického modelu (řeka Morava, úsek Spytihněv-Kroměříž) pro určení neurčitosti rozlivů metodou GLUE.

Sledování, vyhodnocování vývoje změn a dlouhodobá předpověď prvků hydrologické bilance v měnících se podmínkách

Řešitel: Ing. Ladislav Kašpárek, CSc.
tel.: 220 197 227

Doba řešení: dlouhodobý úkol

Cílem řešení je na základě sledování dlouhodobého vývoje změn prvků hydrologické bilance na pozorovací soustavě v povodí horní Metuje a na výparoměrné stanici Hlasivo vyhodnocovat vliv změn klimatických podmínek na hydrologickou bilanci, vyvíjet metody hodnocení vodních zdrojů a prognózy dalšího vývoje.

Měření a pozorování v oblasti Polické pánve byla v roce 2002 prováděna na třech vodoměrných stanicích a třech pozorovacích vrtech, probíhalo též pozorování meteorologických veličin automatickou stanicí i tradičními postupy. Data jsou využívána při vývoji metod hodnocení kvantitativního stavu podzemních vod, slouží i pro zkoumání vlivu změn klimatu na vodní zdroje i jako příspěvek do mezinárodních publikací.

Sledování a vyhodnocování aktuálního vývoje výparu z vodní hladiny na výparoměrné stanici Hlasivo pokračovala měřením výparu z vodní hladiny v sestavě výparoměrů (základní výparoměr, výparoměr GGI 3000, výparoměr CLASS A). Zpracováním analýzy průběhu výparu z vodní hladiny a základních meteorologických veličin bylo zjištěno, že nejtěsnější vazba výparu z vodní hladiny je na sluneční radiaci.

Byl navržen a na datech z pozorovací soustavy v povodí horní Metuje ověřen postup pro začlenění odtoku podzemních vod do hydrologické bilance povodí využívající modifikovaný model chronologické hydrologické bilance.

Hydrologie a kvalita vodních toků podkrušnohorské oblasti

Řešitel: RNDr. Petr Vlasák, CSc., a kol.
tel.: 220 197 204

Doba řešení: 2002-2004

Cílem úkolu je zmapování a zhodnocení hydrologické a kvalitativní situace drobných toků Severočeské uhelné pánve v povodí Bíliny i navazujícího území, zejména v souvislosti s hydrickou variantou sanace zbytkových jam po těžbě uhlí.

V roce 2002 bylo provedeno režimní vodoměrné pozorování v profilech Hutná-Málkov a Bouřlivec-Lahošť, dále byla vyhodnocena srpnová povodeň na krušnohorských potocích, zejména na Dubské Bystřici. Byla též vyhledána lokalita nádrží na vnitřní výsypce lomu ČSA a založena síť 17 profilů, na kterých byl orientačně změřen průtok a vyhodnocena kvalita vody.

Návrh vymezení zranitelných oblastí podle směrnice 91/676/EHS

Řešitel: Ing. Anna Hrabánková
tel.: 220 197 437

Doba řešení: květen 2000-prosinec 2002

Cílem úkolu bylo vymezit zranitelné oblasti podle směrnice 91/676/EHS "Ochrana vod před znečištěním dusičnany ze zemědělských zdrojů".

Po předchozím vytvoření metodiky vymezování zranitelných oblastí a jejich stanovení v přírodních hranicích 4. řádu byly v roce 2002 zranitelné oblasti převedeny na aktuální vrstvu katastrálních území. V rámci úkolu byl ve spolupráci s MŽP připraven materiál pro projednání návrhu zranitelných oblastí vedením MŽP a MZe. V materiálu byly uvedeny příklady vymezování zranitelných oblastí. Celé území ČR bylo na základě hydrografického členění rozděleno na 27 územních celků, které byly podrobně popsány.

Podle nitrátové směrnice není proces vymezování zranitelných oblastí jednorázový, naopak se požaduje, aby každé čtyři roky proběhlo vyhodnocení dat za celé období a podle jejich výsledků, aby byly navrženy změny jak ve vymezení zranitelných oblastí, tak v opatřeních uvnitř těchto oblastí, tj. akčních programů. Pro ČR to znamená, že již v současné době je nutno připravovat tyto revize, a to jak metodicky, tak přípravou sběru nutných dat. Podle nařízení vlády by to měla být pravidelná činnost prováděná VÚV T.G.M.

Výzkum vlivu degradace lesních půd v důsledku imisí na povodňový odtok v Jizerských horách

Řešitelé: Ing. Šárka Blažková, DrSc., a kol.
tel.: 724 602 956, 220 197 222,

Doba řešení: 2001-2003

Cílem úkolu je zhodnocení vlivu degradace půd způsobené vlivem imisí na povodňový odtok na základě pozorování na odlesněném a zalesněném svahu, a to nejen pro rozsah průtoků, který se vyskytoval v době pozorování, ale i pro povodně o delší době opakování. Zároveň jde i o využití a zhodnocení výsledků pozorování VÚV a ČHMÚ za posledních asi 20 let.

V roce 2002 byly zejména prodlouženy soubory experimentálních dat ze zalesněného a odlesněného svahu na povodí Uhlířská na Černé Nise a ze svahu na povodí Jezdecká na Černé Desné, byl doplněn software verze TOPMODELu používané pro simulace na Uhlířské o subroutinu akumulace a tání sněhu, byly poskytnuty podklady pro výzkum tvorby odtoku v povodí Jizery do projektu Labe III. Byla zpracována data o jakosti horizontálních srážek, které obsahují škodlivé látky. Výsledky výzkumu o tvorbě odtoku v povodí Uhlířská byly publikovány v předních světových časopisech. Výzkum probíhá ve spolupráci s Univerzitou v Lancasteru.

Kalibrace vodoměrných vrtulí

Řešitel: Ing. Libuše Ramešová
tel.: 220 197 302

Doba řešení: trvalý úkol zahrnutý do statutární činnosti ústavu

Hlavním cílem a výstupem je kalibrace vodoměrných vrtulí pro všechny jejich vlastníky,
prioritně pro Český hydrometeorologický ústav a s. p. Povodí, ale i pro zájemce ze zahraničí.

Česká kalibrační stanice získala v roce 2002 nový Certifikát o akreditaci č. 347/2002, číslo laboratoře 2278. Laboratoř je akreditována podle nové normy ČSN EN ISO/IEC 17025 a podle jakostní normy ČSN ISO 9002. Platnost tohoto certifikátu je do 31. 8. 2007.

Přesné informace z měření průtoků, závislé především na přesnosti kalibrace vodoměrných vrtulí, jsou základem pro realizaci všech systematických programů ve vodním hospodářství, a tím přispívají ke zlepšování životního prostředí v ČR. Kalibraci jednotlivých vodoměrných vrtulí je ve VÚV možné provádět pro upevnění na tyčích nebo pro upevnění na laně s torpédy 5 až 100 kg. V roce 2002 obdobně jako v předchozích letech byly veškeré včas nárokované požadavky na kalibraci vodoměrných vrtulí splněny.

Systémy měření průtoku odpadních vod

Řešitel: Ing. Ivana Bémová, nyní Ing. Zdeněk Bagal
tel.: 220 197 456

Doba řešení: 2002-(2003)

Cílem úkolu je dopracování nomogramů pro návrh hydraulických částí měrných objektů.

Byly stanoveny nejistoty hydraulických částí měřidel průtoku (ostrohranné trojúhelníkové a pravoúhlé přelivy podle ČSN ISO 1438-1 a Parshallovy žlaby podle ČSN ISO 9826). Dále proběhlo určení celkové nejistoty ve stanovení průtoku na základě dílčích nejistot. Byla připravena metodika laboratorního posuzování metrologických parametrů snímačů hladiny a vyhodnocovacích jednotek (první návrh metodiky laboratorních zkoušek přístrojů snímačů hladiny a vyhodnocovacích jednotek).

Úkol by měl pokračovat i v roce 2003 rozšířením nomogramů pro návrh hydraulických částí měrných objektů o další úhly u trojúhelníkových přelivů a Parshallových žlabů.

Ochrana přirozeného režimu a jakosti podzemních vod před negativními vlivy vrtných prací

Řešitel: do října 2002 RNDr. Zdeněk Anton, od října 2002 Mgr. Pavel Eckhardt
tel.: 220 197 439

Doba řešení: 1999-2002

Cílem prací bylo stanovit vliv vertikálního propojení kolektorů jednotlivých zvodní vrtnými pracemi hrazenými v minulosti z prostředků resortu vodního hospodářství, identifikovat je, zkontrolovat jejich stav, zjistit majetkoprávní vztahy, u vrtů v majetku MŽP navrhnout úpravu či likvidaci jednotlivých vrtů.

V rámci čtvrté, závěrečné fáze prováděné v povodí Labe byly prověřeny zbývající hydrogeologické vrty, provedené z prostředků resortu VH v jednotlivých hydrogeologických rajonech. Modelová řešení proudění podzemních vod byla provedena pro oblasti Polické a Budějovické pánve. Ve 4. fázi průzkumu bylo zjištěno 165 vrtů, hrazených z prostředků resortu vodního hospodářství, z toho v majetku MŽP zůstává 30 vrtů. Dále byla zpracována souhrnná zpráva za všechny čtyři fáze průzkumu, která hodnotí a dokumentuje výsledky prací jak v oblasti odborné hydrogeologické, tak v oblasti majetkoprávní.

Skládka Pozďátky u Třebíče

Řešitel: Mgr. Pavel Eckhardt
tel.: 220 197 439

Doba řešení: 2002

Cílem úkolu bylo nejprve zpracování návrhu projektu sanace kontaminace v prostoru skládky Pozďátky u Třebíče, později byl cíl změněn na zpracování oponentního posudku na projekt sanačních prací.

V rámci prací pro MŽP bylo po zpracování velkého množství podkladových materiálů posouzeno znečištění prostoru skládky nebezpečných odpadů Pozďátky u Třebíče a doporučen další postup. V rámci prací pro svazek obcí "Skládka TKO" bylo ve spolupráci s VŠCHT a ČGÚ provedeno posouzení projektu sanace skládky a dalších předložených materiálů.

Ochrana a užívání vodních zdrojů v rámci uceleného povodí - Projekt Labe III

Řešitelé: Ing. Šárka Blažková, DrSc., a kol.
tel.: 724 602 956, 220 197 222

Doba řešení: 1999-2002

Hlavním cílem projektu bylo prohlubování znalostí, analýza a syntéza poznatků v uceleném povodí Labe v intencích Rámcové směrnice o vodách 2000/60 EC.

Výsledky projektu jsou shrnuty ve dvou publikacích:

Výsledky z modelového povodí Jizery jsou zveřejněny ve sborníku Integrovaná ochrana povrchových a podzemních vod v povodí Jizery.

Obnova funkce krajiny narušené povrchovou těžbou

Řešitel: RNDr. Petr Vlasák, CSc.
tel.: 220 197 204

Doba řešení: 2000-2002

Cílem úkolu byla komplexní analýza současného stavu krajiny Podkrušnohorské uhelné pánve a návrh na její obnovu.

VÚV T.G.M. se projektu účastnil jako řešitel dvou dílčích úkolů: DÚ 02 "Hydrologické podklady pro řešení tvorby krajiny", v jehož rámci byly připravovány podklady pro řešitele všech osmi dílčích úkolů, a DÚ 03 "Ekosystémy pánevních území", kde byly na základě terénního průzkumu vybrány a zhodnoceny modelové lokality reprezentující typické i extrémní biotopy dílčích území (Sokolovsko, Mostecko).

Byl navržen optimální způsob komplexního řešení modelových území s tím, že prezentovaný způsob řešení a z něho vyplývající návrhy mohou být aplikovány i na další území obdobného charakteru v rámci celé hnědouhelné pánve. Řešení bylo zaměřeno na posílení ekologické stability modelového území jako celku, pozornost byla věnována i návrhům variant jeho managementu a možností dalšího využití.

Zobecnění poznatků získaných v rámci řešení projektu bylo uplatněno v návrhu metodiky, která je jedním z hlavních výstupů projektu.

Hodnocení kvantitativního a chemického stavu podzemních vod

Řešitel: RNDr. Hana Prchalová
tel.: 220 197 356

Doba řešení: 2001-2003

Cílem úkolu je návrh metodického postupu vymezení útvarů podzemních vod v ČR a návrh hodnocení kvantitativního a chemického stavu, včetně vlivu podzemních vod na terestrické ekosystémy.

V druhém roce řešení byl zpracován výklad útvarů podzemních vod, vztah mezi hydrogeologickou strukturou, hydrogeologickým rajonem a útvarem podzemní vody a základní návrh na řešení v ČR. V druhém dílčím úkolu byl zpracován přehled použitelných metod pro hodnocení hydrologické bilance a z ní vycházející hodnocení kvantitativního stavu útvarů podzemních vod, byla dokončena rešerše hodnocení kvantitativního stavu v evropských zemích a první návrh způsobu hodnocení a klasifikace stavu útvarů podzemních vod z hlediska kvantitativního stavu. Obdobně byla řešena problematika chemického stavu, včetně návrhu jednotné sady ukazatelů pro hodnocení, a první návrh na vytvoření potřebné informační základny. Kromě toho v úkolu pokračovalo řešení vlivu podzemních vod na terestrické ekosystémy a porovnání výběru kritérií pro určení "problémových" lokalit a opatření pro nápravu stavu v ČR oproti zemím EU. Do úkolu bylo zapracováno souhrnné hodnocení na základě nových znalostí a chápání požadavků Rámcové směrnice.

Vliv klimatických změn na množství a kvalitu vodních zdrojů a na hydrologické poměry v ČR

Řešitel: Ing. Ladislav Kašpárek, CSc.
tel.: 220 197 227

Doba řešení: 2002-2003

Cílem řešení je posoudit vliv klimatických změn odhadovaných na základě modelování globální cirkulace atmosféry, na hydrologické procesy a na kvantitu i kvalitu vodních zdrojů v ČR.

Byl posouzen vývoj základních klimatických veličin - teploty vzduchu a atmosférických srážek a vývoj odtokových poměrů na povodí Labe po Děčín za období od roku 1876 do roku 2001. Průběh teplot v posledním desetiletí již vybočuje z charakteru kolísání v předcházejících 120 letech.

Pro vzorové výpočty hydrologické bilance v podmínkách změny klimatu byly použity řady měsíčních průměrů klimatických veličin povodí Labe po Děčín z období let 1932-1990. Ze získaných výsledků vyplývá, že poklesy průměrných průtoků i minimálních průtoků v podmínkách klimatické změny budou významné.

Na příkladu povodí Modravy byl demonstrován vliv změn klimatu a vliv změn využití povodí na hydrologické extrémy. Výsledky ukazují, že s klimatickým oteplením dochází k častějšímu výskytu výraznějších povodňových situací v zimním období, zatímco v letních obdobích vykazují povodňové případy tendenci ke snižování kulminačních průtoků.

Metodicky byla posouzena vodohospodářská bilance za klimatické změny a důsledky vybraných adaptačních opatření. Praktická řešení se soustředila na problematiku realokace prostorů v nádrži z hlediska jejího vlivu na nalepšovací účinek nádrže a energetický potenciál. Tento postup byl ilustrován na příkladě dvou nádrží - Lipno I a Římov.

Hydrogeologická rajonizace

Řešitel: RNDr. Hana Prchalová
tel.: 220 197 356

Doba řešení: 2002-2005

Cílem úkolu je zpracování nové hydrogeologické rajonizace, včetně digitální geografické vrstvy.

Projekt byl zahájen v listopadu 2002, proto byla jeho náplň věnována shromáždění potřebných podkladů (map, geografických vrstev a navazujících dat), hydrologické, geologické, hydrogeologické a vodohospodářské analýze, posouzení vhodnosti dat a prvnímu návrhu způsobu zpracování hranic hydrogeologických rajonů. Současně s tím začaly práce na způsobu zpracování geografické vrstvy hydrogeologických rajonů.

Ledový režim vodních toků

Řešitel: Ing. Václav Matoušek, DrSc.
tel.: 220 197 382

Doba řešení: 2001-2003

Cílem úkolu je poznávání ledových procesů, určování četnosti výskytu ledových jevů a dokumentace ledových poměrů na vybraných tocích.

V roce 2002 se pozornost zaměřila především na poznávání a dokumentaci vývoje ledových jevů v tocích s kamenitým dnem, kde je ledový režim zatím téměř nepoznaný. Za místa studia byly zvoleny horní Otava a Divoká Orlice, kde ledové problémy způsobují obtíže a vyvolávají povodňové stavy.

Další tematikou byl vývoj ledových nápěchů. Ledový nápěch je nejnebezpečnější ledový jev a je přirozenou snahou tento jev poznat tak, aby bylo možno jeho vývoj simulovat a předpovídat, a to včetně stanovení jeho rozměrů, především vyvolaného vzdutí vody. V této oblasti byl vypracován postup jak zjistit rozměry nápěchu a určit, za jakého průtoku je nápěch nejnebezpečnější a způsobuje ledovou povodeň.

Hydraulická funkce mostních objektů

Řešitel: Ing. Václav Matoušek, DrSc.
tel.: 220 197 382

Doba řešení: 2000-2002

Cílem části úkolu řešené ve VÚV bylo nalézt metodu, která by dovolovala posuzovat vliv mostních objektů na chod a odchod ledu.

Mostní objekt často omezuje transport ledu korytem a může způsobit ucpání hladiny ledem a následně vznik objemného ledového nápěchu nebo zácpy, které přivodí povodeň nebo jiné problémy v toku či v jeho okolí. Jsou však případy, kdy lze zadržením ledu před mostem řešit ochranu území před ledovými nápěchy a zácpami. Při stavbě a rekonstrukci mostů by se proto mělo zjistit, zda most má zadržovat led, nebo jej zadržovat nesmí a podle toho pak volit uspořádání mostu.

Výsledkem řešení je práce nazvaná "Posuzování vlivu mostních objektů na chod a odchod ledu". Její zkrácená verze byla předána redakci časopisu Vodní hospodářství k publikování.

Sledování dynamických poměrů v údolních nádržích - měření přístrojem NORTEK ADP 1,5 MHz

Řešitel: Ing. Miroslav Rudiš, DrSc.
tel.: 220 197 232

Doba řešení: 2000-31. 12. 2002

Cílem úkolu je stanovení rozsahu, podmínek použití přístroje a optimálního postupu prací při stanovení rozdělení rychlosti proudění v libovolném směru ve vodních tocích a nádržích.

Byla vypracována metodika použití přístroje NORTEK ADP ve vodních tocích a nádržích. Přístroj nelze pro nedostatek odrazných částic použít v hlubokých nádržích s dlouhou dobou zdržení. Je vhodný pro menší nádrže nebo vstupní úseky velkých nádrží a zejména pro stanovení dynamických podmínek proudění v kanalizovaných i upravených vodních cestách.

Modelový výzkum plavebního stupně Malé Březno

Řešitel: Ing. Josef Libý, CSc.
tel.: 220 197 383

Doba řešení: 2001-2002

Hlavním cílem modelového výzkumu je přispět ke zlepšení plavebních podmínek v úseku Labe mezi Střekovem a státní hranicí ČR/SRN na úroveň, kterou má již dnes navazující německý mnohasetkilometrový úsek Labe.

Na základě výsledků hydraulického modelového výzkumu provedeného v předchozích letech byl u plavebního stupně Malé Březno zvýšen počet jezových polí ze čtyř na pět. Celková světlá šířka jezových polí se tím zvětšila z 96,0 na 120,0 m. V letech 2001 a 2002 byl pro plavební stupeň Malé Březno uskutečněn modelový výzkum s použitím jednak celkového situačního hydraulického modelu horní a dolní zdrže plavebního stupně Malé Březno (mezi pl. km 80,00 až pl. km 84,20) a jednak celkového situačního aerodynamického modelu horní zdrže tohoto plavebního stupně (mezi pl. km 76,00 až pl. km 82,00). Z provedeného modelového výzkumu v roce 2002 vyplývá, že velké vody budou přes vodní dílo při celkové světlé šířce jezových polí 120 m spolehlivě provedeny. Studium proudových poměrů pak ukázalo, jakými úpravami v horní zdrži tohoto plavebního stupně bude možno dosáhnout zlepšení plavebních podmínek.

Optimalizace upravené dispozice plavebního stupně Prostřední Žleb na hydraulickém modelu

Řešitel: Ing. Josef Libý, CSc.
tel.: 220 197 383

Doba řešení: 2002-2003

Hlavním cílem modelového výzkumu je přispět ke zlepšení plavebních podmínek v úseku Labe mezi Střekovem a státní hranicí ČR/SRN na úroveň, kterou má již dnes navazující německý mnohasetkilometrový úsek Labe.

Na základě výsledků modelového výzkumu provedeného v předchozích letech byla postupně v celkovém koncepčním a dispozičním řešení plavebního stupně Prostřední Žleb provedena řada zlepšujících úprav, např. pootočení hlavních objektů plavebního stupně Prostřední Žleb jako celek kolem průsečíku osy plavební komory s osou jezu o cca 3° ve směru pohybu hodinových ručiček. Tato úprava umožnila rozšíření jezové zdrže do levého boku pro vytvoření příznivějších plavebních poměrů před horní rejdou. V roce 2002 pak byly tato i další úpravy již realizovány na celkovém hydraulickém modelu tohoto plavebního stupně. S ohledem na povodňovou situaci v Praze v srpnu 2002 a odstraňování jejích následků v hydraulické laboratoři VÚV T.G.M. se modelové zkoušky na hydraulickém modelu mají uskutečnit v průběhu roku 2003.

Výzkum VD Malé Březno na aerodynamickém modelu

Řešitel: Ing. Ivana Bémová
tel.: 220 197 383

Doba řešení: listopad 2001-květen 2002

Cílem úkolu bylo posouzení úpravy dispozičního řešení vodního díla Malé Březno navržené HDP, a. s.

Na aerodynamickém modelu byly ověřovány čtyři varianty dispozičního řešení vodního díla Malé Březno, a to především z hlediska hydraulické vhodnosti a podmínek pro bezpečnou plavbu. V oblasti napojení horní rejdy do řeky byly proměřeny směry a velikosti vektorů rychlosti a v šesti příčných profilech podrobně proměřeny svislicové rychlosti. Na základě získaných poznatků bylo možno doporučit doplnění výzkumu na aerodynamickém a hydraulickém modelu a provedení nautických zkoušek.

Stropnice, Svinenský potok - režimní měření

Řešitel: RNDr. Jaroslava Procházková
tel.: 220 197 444

Doba řešení: 1. 1. 2002-28. 2. 2003

Cílem úkolu bylo měření stavů hladin na tocích Stropnice a Svinenský potok a měření průtoků na vybraných měrných profilech.

Úkol je řešen od roku 1995 v ročních etapách. Na vybraných měrných profilech toku Stropnice (Štiptoň, Tomkův mlýn, Borovany) a Svinenského potoka (Trhové Sviny, Nežetice) byla prováděna měření stavů hladin a na základě hydrometrických prací byly vyčíslovány průtoky. S ohledem na katastrofální povodňovou situaci od 8. srpna 2002, kdy byly zničeny měrné stanice, nebylo možné v režimním měření pokračovat. Naměřené hodnoty z dubna, května a června byly dopočítány na základě analogie a vztaženy k měrnému profilu Pašínovice na soutoku Stropnice a Malše.

Plzeňská pánev

Řešitel: RNDr. Zdeněk Anton
tel.: 220 197 347

Doba řešení: březen 2002-prosinec 2002

Cílem úkolu je zpracování prognózy režimu podzemních vod v jižní části Plzeňské pánve.

V rámci úkolu byla zpracována prognóza časového postupu regenerace a vlivu změn režimu podzemních vod po ukončení čerpání důlních vod v jižní části Plzeňské pánve s ohledem na potřeby činnosti správce povodí.

Posudková činnost

Řešitel: Ing. Miroslav Rudiš, DrSc.
tel.: 220 197 232

Doba řešení: 2002

Cílem úkolu bylo řešení menších zadání s hydraulickou problematikou.

V průběhu řešení úkolu bylo zpracováno hydraulické řešení spadiště silničního okruhu kolem Prahy, stavba 513 Vestec-Lahovice. Byl vypracován rozměrový návrh spadiště a tlumicí komory pro zadaný průtok vody přivaděčem.

V rámci řešení dalšího zadání byly vypracovány metody pro posouzení vlivu sedimentů a plavenin a jejich kvality na plánované dolnolabské stupně ve fázi výstavby a provozu. Bylo přitom zjištěno, že pro vyhodnocení účinku výstavby a provozu těchto vodních děl na kvality vody, plavenin, sedimentů a ekosystému vůbec je třeba znát nejen kvalitativní analýzy, ale i granulometrii sedimentů, protože bez ní není možné kvantifikovat polutanty, které se mohou navíc dostat do vodního prostředí vlivem výstavby a provozu a zhoršit tak kvalitu prostředí pod stupni a to až za státní hranici. Byla též vypracována metodika odběru neporušených vzorků pro zvýšení vypovídací schopnosti dosud provedených a plánovaných odběrů a jejich analýz, provedeno porovnání budoucího režimu plavenin a sedimentů se současným stavem a výpočet sedimentačních rychlostí jednotlivých částic plavenin a také posouzena možnost jejich sedimentace v obou zdržích podle doby zdržení.

 

 

 

SEKCE JAKOSTI VOD A  OCHRANY EKOSYSTÉMŮ

 

Kontrola vlivu Jaderné elektrárny Temelín na hydrosféru

Řešitel: Ing. Eduard Hanslík, CSc.
tel.: 220 197 269

Doba řešení: trvalý úkol

Cíl úkolu je dán jeho názvem.

V roce 2002 bylo vypouštění odpadních vod z JE Temelín v ukazatelích radioaktivních, neradioaktivních látek a tepelného znečištění v souladu s požadavky podle aktualizovaného Rozhodnutí OkÚ České Budějovice z roku 2002. Z tzv. umělých radionuklidů bylo detekováno tritium v ÚN Orlík v úrovních do 10 Bq.l-1 a v Praze-Podolí do 4 Bq.l-1, to znamená méně než 2 % imisního limitu pro vodárenské toky podle nařízení vlády č. 82/1999 Sb. Obsah ostatních umělých radionuklidů - stroncia 90 a cesia 137 - nebyl zvýšen ve srovnání s referenční úrovní zjištěnou před zahájením vypouštění odpadních vod z JE Temelín.

Aplikace ekologického hodnocení toků pro účely Rámcové směrnice
pro vodní politiku Evropského společenství

Řešitel: RNDr. Josef Fuksa, CSc.
tel.: 220 197 330

Doba řešení: 2001-2002

Cílem úkolu bylo zajistit předpoklady pro stanovení ekologického stavu vodních útvarů tekoucích vod v oblasti technické a v oblasti biologických a hydromorfologických prvků.

Úkol byl řešen ve dvou dílčích úkolech:

DÚ 1 (RNDr. J. Fuksa, CSc.): Tento úkol se na začátku zabýval stanovením směrů dalšího řešení jednotlivých kvalitativních prvků ekologického stavu povrchových tekoucích vod. Tyto práce byly dovedeny do zpracování metodického přístupu k vymezování vodních útvarů tekoucích vod a jeho demonstraci odborné veřejnosti - pracovníků podniků povodí, ZVHS, ČHMÚ a ministerstev - včetně zřízení jejich přístupů do potřebných základních databází (v HEIS VÚV). Lze konstatovat, že navržený systém byl akceptován.

DÚ 2 (RNDr. Jiří Kokeš): Národní podpora řešení mezinárodního projektu AQEM, resp. STAR: Předmětem řešení je biologický kvalitativní prvek ekologického stavu povrchových vod makrozoobentos - charakteristiky požadované WFD jsou četnost a druhové složení.

Vývoj, zavádění a prověřování aplikace metod pro sledování hydrosféry

Řešitel: RNDr. Ladislav Havel, CSc.
tel.: 220 197 339

Doba řešení: trvalá činnost

Cílem úkolu je nezávislé a komplexní řešení problematiky hydroanalytických metod a jejich aplikací v oblasti chemických, radiochemických, mikrobiologických, hydrobiologických a ekotoxikologických metod, standardizace postupů i obecných otázek laboratorní praxe, zajištění harmonizace metod.

Náplň řešení a výstupy měly těsnou vazbu na požadavky legislativy ČR, směrnic EU, orgánů státní správy a hydroanalytických laboratoří. Zahrnovaly mj. přímou metodickou činnost (prověření postupů stanovení požadovaných nově zaváděnými normami a směrnicemi, přípravu podmínek pro použití v laboratořích, vypracování metod stanovení ukazatelů, pro které nejsou k dispozici standardizované postupy, metodické vedení analytických laboratoří, sjednocování jejich pracovních postupů atd.), přenos informací do praxe, odbornou podporu státní správy v oblasti hydroanalytických rozborů a jejich hodnocení. Státní správě byly předávány průběžně formou odborných stanovisek k legislativě a podkladů pro normotvornou činnost (cca 90 podkladů). Pro laboratoře byl vydáván "Zpravodaj pro hydroanalytické laboratoře", metodické pokyny a pořádány specializované semináře.

Hodnocení dopadu antropogenních faktorů na vybrané složky biocenóz povrchových vod

Řešitel: RNDr. Blanka Desortová, CSc.
tel.: 220 197 411

Doba řešení: trvalá činnost

Cílem úkolu je uplatnění nových přístupů k hodnocení a interpretaci výsledků monitorování biotických složek ekosystémů povrchových vod pro účely integrovaného ekologického hodnocení těchto ekosystémů.

Na základě intenzivního sledování změn koncentrace chlorofylu-a v průběhu roku 2002 v profilu Berounka-Radotín byl analyzován vztah mezi vývojem biomasy fytoplanktonu v toku a změnami průtoku. Byla ověřována kontaminace vzorků juvenilních ryb z dolního úseku Labe cizorodými látkami a testována využitelnost juvenilních ryb pro monitoring zátěže říčních ekosystémů. Byla rozpracována metodika hodnocení vlivu úprav toků na rozmanitost habitatů v prostředí vodního toku. Rozmanitost habitatů v toku má zásadní význam pro rozmanitost bentického společenstva. Byly vyhodnoceny změny bioakumulace vybraných kovů a specifických organických látek v biomase mlže Dreissena polymorpha v šesti profilech na Labi v úseku Obříství (ČR, ř. km 114,0) až Blankenese (SRN, ř. km 634,3) v období 1995-2001.

Hodnocení krajinných struktur z hlediska udržení vody v krajině
a dlouhodobých změn její kvality

Řešitel: Mgr. Ondřej Simon
tel.: 220 197 365

Doba řešení: trvalá činnost

Cílem úkolu je sledování vlivu využití ploch v povodí na jakost odtékající vody.

Dlouhodobě je sledována síť reprezentativních povodí pokrývající hlavní krajinné typy ČR s různou mírou antropogenního ovlivnění. Zahrnuta je celá škála povodí od málo olivněných území s vysokou lesnatostí až po intenzivně obhospodařovanou zemědělskou krajinu v nížině. Současně s pořizováním nových dat jsou kompletovány historické řady sledování jakosti vody a k nim přiřazovány příslušné soubory využití krajiny analyzované na základě leteckého snímkování a dálkového průzkumu Země.

Program zprůchodnění vodních toků pro migraci vodních živočichů - možnosti migrace ryb v pramenných oblastech řek Vltavy a Vydry

Řešitel: Mgr. Ondřej Slavík, Ph.D.
tel.: 220 197 224

Doba řešení: 2000-2002

Cílem projektu bylo testování možností migrace ryb a funkce rybích přechodů v pramenných oblastech řek Vltavy a Vydry v rámci území CHKO a NP Šumava.

V etapě za rok 2002 byl proveden odhad efektivity rybích přechodů na jezech v Zátoni, Račí a Polce. Přechody na jezech v Zátoni a Račí nevykazovaly vůči migrujícím rybám žádnou selektivitu. Funkce přechodu na jezu Polka je omezena dostupností dostatečného průtoku pro provoz.

Podpora účasti ČR v MKOL

Řešitel: RNDr. Jitka Svobodová
tel.: 220 197 466

Doba řešení: trvalá činnost

Cílem úkolu je zabezpečení aktivit vyplývajících z české účasti v MKOL.

Náplní úkolu byly práce vyplývající z požadavků pracovních skupin a podskupin MKOL, na jejichž činnosti se VÚV podílí (Akční programy, Měřicí a průzkumné programy a Ekologie).

Práce a činnosti lze zhruba rozčlenit do následujících okruhů:

V roce 2002 proběhla předběžná příprava podkladů pro "Třetí zprávu o plnění Akčního programu Labe". Byly schváleny minimální požadavky pro čtyři průmyslová odvětví. Byl vypracován Mezinárodní program měření MKOL v souladu s požadavky vyplývajícími z Rámcové směrnice pro vodní politiku.

Klasifikace vod z hlediska možnosti trvalého výskytu ryb a stanovení jejich úseků pro monitoring podle požadavků směrnice 78/659/EHS

Řešitel: Ing. Věra Kladivová
tel.: 220 197 366

Doba trvání: 1999-2005

Cílem úkolu je napomoci implementaci směrnice 78/659/EHS v odpovídajícím rozsahu do právního řádu ČR. V první fázi jde o návrh nařízení vlády, kterým se stanoví povrchové vody, které jsou vhodné pro život a reprodukci původních druhů ryb a dalších vodních živočichů.

Základem pro legislativní práce bylo přesné vymezení lososových a kaprových vod. V průběhu roku došlo k významným posunům ve vybírané variantě vod i ke změně v koncepci vymezování jednotlivých vod. Konečnou verzí je návrh vyhlášení 305 úseků povrchových vod v rozdělení na 174 lososových a 131 kaprových. Byla zpracována GIS vrstva těchto úseků jako důležitý podklad pro další práce na této variantě.

Byla dořešena problematika oteplených vod, diurnálního kolísání kyslíku a pokračovaly práce na řešení ukazatele celkového zbytkového chloru.

Důležitým výstupem je zavádění standardního monitoringu ve vyhlašovaných lososových a kaprových vodách. Pro monitoring vymezených rybných úseků povrchových vod v roce 2003 bylo vybráno 475 profilů ze sedmi monitorovacích sítí: ČHMÚ, ZVHS a pěti s. p. Povodí. Navrženo bylo dalších 63 nových profilů.

Byly hodnoceny výsledky standardního monitoringu 365 profilů za dvouletí 2000-2001 z hlediska plnění limitů směrnice 78/659/EHS.

Podpora Twinning projektu implementace Rámcové směrnice
pro vodní politiku

Řešitel: Mgr. Pavel Rosendorf
tel.:220 197 356

Doba řešení: 2002-2003

Cílem úkolu je poskytovat odbornou podporu MŽP a předvstupním poradcům EU při zpracování šesti tematických okruhů Twinning projektu, zajišťovat účast odborníků VÚV T.G.M. při pracovních schůzkách a jednáních a zpracování vyžádaných materiálů pro práci na Twinning projektu.

V roce 2002 byly ustaveny skupiny řešitelů, kteří se za VÚV T.G.M. účastnili pracovních jednání ve čtyřech ze šesti tematických okruhů, které jsou předmětem řešení projektu: 1. Implementační plán a jeho úpravy, 2. Příprava sekundární legislativy, 3. Plán povodí Orlice - RBMP, 5. Environmentální monitoring a vývoj systému nástrojů. Zejména ve dvou posledních okruzích proběhla řada jednání a řešitelé předali podklady ve formě geografických vrstev a databází, které budou sloužit v roce 2003 pro zpracování vzorového plánu povodí Orlice. Součástí předaných podkladů byl i pracovní návrh vymezení vodních útvarů povrchových tekoucích vod podle Rámcové směrnice pro vodní politiku a vymezení zranitelných oblastí v povodí Orlice.

Implementace Rámcové směrnice pro vodní politiku ES

Řešitel: RNDr. Josef Fuksa, CSc.
tel.: 220 197 330

Doba řešení: 2002-2009

Cílem je odborná podpora implementace Rámcové směrnice pro vodní politiku ES (2000/60/ES).

Úkol je plánován pro celé přípravné období až do zpracování a vydání prvního plánu řízení oblastí povodí (RBMP podle čl. 13 Rámcové směrnice). V počáteční fázi jsou řešeny tematické okruhy:

V roce 2002 byl úkol ukončen situační zprávou, zpráva sumarizující výstupy jednotlivých dílčích úkolů bude zpracována k 28. 2. 2003.

Opatření č. 6 JETE (k usnesení vlády ČR 156/2002)

Řešitel: Ing. Eduard Hanslík, CSc.
tel.: 220 197 269

Doba řešení: 2002-2005

Cílem úkolu je zajištění podkladů k mezivládní dohodě mezi Českem a Rakouskem k problematice Jaderné elektrárny Temelín.

Byly zajišťovány činnosti vyplývající ze závěrů melkského procesu a následných opatření na základě požadavku MŽP a nadstandardní kontrola zaměřená zejména na odpadní vody z JE Temelín ve spolupráci s vodohospodářskou laboratoří Povodí Vltavy, s. p., pro ČIŽP Praha.

Omezování plošného znečištění povrchových a podzemních vod v ČR

Řešitel: Mgr. Pavel Rosendorf
tel.: 220 197 356

Doba řešení: 1998-2002

Cílem úkolu bylo vyhodnocení zranitelnosti území ČR vzhledem k plošnému znečištění vod dusičnany, acidifikací a fosforem a určení nejrizikovějších oblastí pro návrh vhodných opatření.

V poslední páté etapě projektu byly těžištěm řešení okruhy plošného znečištění acidifikací a fosforem. V okruhu, který se zabýval acidifikací, byla podrobně hodnocena situace v oblasti Šumavy. Na základě této analýzy byly zpracovány mapy zranitelnosti vod acidifikací. Výsledky byly srovnány s obdobnou mapou vytvořenou v roce 2001 v oblasti Krušných hor. Detailně byla s využitím prostředků GIS vyhodnocena atmosférická depozice síry a dusíku v oblasti Šumavy a výsledky srovnány s údaji z experimentálních povodí sítě GEOMON.

V okruhu zabývajícím se plošným znečištěním fosforem byla předmětem řešení podrobná studie povodí eutrofní vodárenské nádrže Vrchlice. Byla zpracována mapa erozního odnosu fosforu ze zemědělských ploch metodou USLE (Univarsal Soil Loose Eqation), SEDEM a simulačními modely EROSION 3D a SWAT. Pro riziková území byly zpracovány scénáře redukce odnosu fosforu při uplatnění navržených opatření. Současně s modelováním eroze a odnosu fosforu byla vyhodnocena i rámcová bilance fosforu podle jednotlivých zdrojů znečištění. V nádrži Vrchlice byla vyhodnocena eutrofizace za posledních 10 let ve vztahu k přísunu fosforu z plošných zdrojů znečištění.

Ve třetím tematickém okruhu, který se zabýval problematikou dusičnanů a vymezováním zranitelných oblastí, se práce soustředily na přípravu metodiky revize vymezování zranitelných oblastí podle směrnice Rady 91/676/EHS (nitrátová směrnice).

Obnova říčního kontinua Labe zprůchodněním rybích přechodů

Řešitel: Mgr. Ondřej Slavík, Ph.D.
tel.: 220 197 224

Doba řešení: 2000-2002

Cílem projektu bylo popsat současnou funkci stávajících rybích přechodů na úseku státní hranice-Nymburk a komentovat možnosti volné migrace ryb.

Projekt se soustředil na navržení úprav ke zlepšení migrace ryb, včetně variantních návrhů nových přechodů. Výstupem projektu v roce 2002 byl odhad funkce přechodů v Nymburku a Kostomlátkách, navržení nových přechodů v Obříství, Neratovicích, Kostelci nad Labem a Brandýse nad Labem.

Vliv chemismu na podmínky existence populace perlorodky říční

Řešitel: Mgr. Michal Bílý
tel.: 220 197 366

Doba řešení: 2001-2002

Cílem úkolu bylo podrobně analyzovat chemismus vod Lužního potoka (okr. Cheb), kde se vyskytuje významná zbytková populace perlorodky říční - kriticky ohroženého druhu evropské fauny. Tato populace se podle kohortového diagramu již více než 30 let nerozmnožuje, přestože dospělé exempláře jsou fertilní.

V celém povodí byl zaveden pro potřeby úkolu podrobný monitoring hlavního toku i přítoků a opakovaně byl proměřován i celý podélný profil. Kromě základního chemického rozboru jakosti vody se sledování zaměřilo na ukazatele korelující s výskytem potravních partikulí v toku, přítomnost cizorodých látek v biomase a kolísání fyzikálních parametrů. Využity byly také externě zadané růstové experimenty s mladými stadii perlorodky.

Jak bylo v letech 2001-2002 zjištěno, je pro výskyt a reprodukci perlorodky limitující komplexní narušení její ekologické niky, dané zejména vlivy z horní části povodí (potravní toky, pH, vliv odvodnění) a přetrvávajícími projevy eutrofizace z bavorské části povodí.

Implementace směrnice Rady EU 78/659/EHS o kvalitě sladkých povrchových vod vyžadujících ochranu a příprava návrhů akčních plánů na jejich zlepšení

Řešitel: Ing. Věra Kladivová
tel.: 220 197 366

Doba řešení: 2002

Cílem úkolu bylo napomoci implementaci směrnice Rady EU 78/659/EHS o kvalitě sladkých povrchových vod vyžadujících ochranu, a to přípravou návrhů akčních plánů na zlepšení kvality vod.

Práce probíhaly souběžně s úkolem "Klasifikace vod z hlediska možnosti trvalého výskytu ryb a stanovení jejích úseků pro monitoring podle požadavků směrnice 78/659/EHS" a navzájem se doplňovaly.

V rámci tohoto úkolu byl koordinován proces zavádění profilů s. p. Povodí a nových profilů pro monitoring rybných vod v roce 2003. Bylo lokalizováno a připraveno pro monitoring 325 profilů podniků Povodí a 63 zcela nových profilů.

Screeningový monitoring organoleptických vlastností rybí svaloviny byl v roce 2002 dokončen, je připraven pro standardní monitorování ve dvouletém kroku.

Byl připraven první rozsáhlý soubor akčních plánů v členění podle hydrologických povodí. Plány byly vypracovávány oběma pracovišti VÚV T.G.M. za součinnosti podniků Povodí, s. p. Podle nich budou v příštím roce vypracovány programy opatření pro definitivně vyhlášené úseky lososových a kaprových vod.

Je připraven návrh dotazníku o průběhu realizace akčních plánů pro projednání s kompetentními úřady, které budou akční plány vyhlašovat, i s těmi, v jejichž kompetenci bude jejich realizace.

Screeningový monitoring vybraných nádrží a vodních toků a výběr vhodných lokalit pro monitoring lososových a kaprových vod v rámci implementace směrnice Rady EU 78/659/EHS

Řešitel: Ing. Věra Kladivová
tel.: 220 197 366

Doba řešení: 2002

Cílem úkolu, který byl založen jako pomocný úkol k souběžně řešenému úkolu "Klasifikace vod z hlediska možnosti trvalého výskytu ryb a stanovení jejich úseků pro monitoring podle požadavků směrnice 78/659/EHS", bylo provést terénní průzkum a základní měření toků zařazených do vybraných rybných vod a na základě zjištěných výsledků vybrat tok, který bude dostatečně reprezentativní a jehož standardní monitoring ve stávajícím nebo nově zavedeném profilu umožní pro celou rybnou vodu posouzení, zda jsou plněny požadavky směrnice.

Provedený průzkum potvrdil, že v deseti vybraných rybných vodách je možné k monitoringu pro účely směrnice využít stávající profily podniků Povodí, ve kterých bude upraven rozsah sledování podle požadavků směrnice. V sedmi vybraných rybných vodách je třeba zavést nové profily standardního monitoringu. Byl proveden výběr toků a doporučeno konkrétní místo, za výběr místa a zavedení profilů budou zodpovídat podniky Povodí, které budou síť profilů provozovat.

Stav trofie nádrží v ČR

Řešitel: RNDr. Blanka Desortová, CSc.
tel.: 220 197 411

Doba řešení: 2001-2002

Cílem úkolu bylo zajistit odborným institucím, veřejné správě a široké veřejnosti přístup k informacím o jakosti vod ve vodních nádržích ČR významných z hlediska vodohospodářského.

V rámci řešení byl pro www aplikaci připraven podklad k rozšíření stávající internetové prezentace stavu trofie v nádržích ČR o výsledky měření průhlednosti v jednotlivých nádržích.

Huminové látky v Krušných horách

Řešitel: RNDr. Petr Lochovský
tel.: 220 197 266

Doba řešení: červen 2001-duben 2004

Cílem úkolu je studie pohybu huminových látek v povodí vodárenské nádrže Fláje a jejich vlivu na úpravárenský proces pitné vody.

V roce 2002 byly činnosti v rámci projektu orientovány jednak na získávání údajů o základních chemických parametrech složení vody ve vodárenské nádrži Fláje, jejích přítocích a v úpravně vody Meziboří. Zatímco obsah huminových látek v přítocích v průběhu roku značně kolísá, jejich koncentrační úroveň v nádrži je relativně konstantní. Na výstupu vodárny však přesto dochází ke značnému kolísání kvality vody (zejména v parametrech: chemická spotřeba kyslíku a obsah hliníku). Další činnosti byly zaměřeny na stanovení biodegradability přítomného organického uhlíku působením mikroorganismů a separaci huminových látek (podle velikosti molekul) technikou gelové chromatografie. Na základě znalosti o zastoupení určitých skupin látek lze pak odhadnout potenciální rizika vzniku karcinogenních, zejména trihalometanových sloučenin při chloraci vody.

Rozbory druhového složení a početnosti společenstev juvenilních ryb

Řešitel: Mgr. Ondřej Slavík, Ph.D.
tel.: 220 197 224

Doba řešení: trvalý úkol

Cílem projektu bylo hodnocení přirozené reprodukce ryb v říční síti ČR.

Šetření probíhá na 17 vybraných profilech státní sítě jakosti vody. Etapová zpráva za r. 2002 zhodnotila rozdíl charakteristik společenstev juvenilních ryb na jednotlivých profilech vzhledem ke starším údajům.

Výzkumný monitoring vybraných nebezpečných látek v povrchových
a podzemních vodách ČR

Řešitel: Ing. Věra Očenášková
tel.: 220 197 451

Doba řešení: 2000-2002

Cílem úkolu bylo sledování vybraných nebezpečných látek a jejich vyhodnocení s ohledem na relevanci pro ČR s návrhem výzkumného monitoringu v hydrosféře ČR jako výstupem úkolu.

Byly sledovány vybrané chlorované organické sloučeniny (hexachlorbutadien, oktachlorstyren a polychlorované alifatické uhlovodíky C10-C13), aromatické sulfonany, syntetické komplexotvorné látky, těžké kovy a prvky (bor a antimon), endokrinně účinné látky (alkylfenoly a bisfenol A) a syntetické mošusové látky (nitromošusové a polycyklické mošusové látky) v povrchových, podzemních a odpadních vodách. Vybrané chlorované látky a těžké kovy a prvky byly sledovány též v sedimentech a plaveninách. Na základě výsledků lze doporučit v povrchových vodách pravidelný monitoring pro hexachlorbutadien a oktachlorstyren, komlexony, bor a polycyklické mošusové látky. Podzemní vody byly plošně kontaminovány EDTA ze skupiny komplexonů a polycyklickými mošusovými látkami, sedimenty a plaveniny borem a antimonem. Aromatické sulfonany jsou typickým představitelem bodového znečištění jak povrchových, tak podzemních vod.

Povrchové vody - sledování vlivu zvýšení teploty a dalších ukazatelů jakosti vody ve Vltavě pod vyústěním odpadů z JETE na vývoj jakosti vody ve vztahu k jejímu využití

Řešitel: Ing. Eduard Hanslík, CSc.
tel.: 220 197 269

Doba řešení: 2002-2005

Cíl úkolu je dán jeho názvem.

Bylo zajišťováno sledování a hodnocení vlivů Jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí v návaznosti na závěry projednání vlivů změn staveb (EIA) na životní prostředí.

Odhad vlivu MVE Opatovice na charakter a přirozenou reprodukci společenstva ryb v řece Labi

Řešitel: Mgr. Ondřej Slavík, Ph.D.
tel.: 220 197 224

Doba řešení: 2002

Cílem projektu byl odhad negativního vlivu malé vodní elektrárny na řece Labi v profilu Vysoká-Opatovice na složení, reprodukci a migraci společenstva ryb.

Bylo zjištěno, že provoz MVE ovlivňuje prostorovou distribuci dospělých ryb na cca 10 km dlouhém úseku toku. Na jezu je zcela nefunkční rybí přechod, jehož konstrukční prvky nevyhovují české normě pro rybí přechody. Naopak nebyl prokázán negativní vliv MVE na přirozenou reprodukci společenstva.

Radioaktivní látky v technologiích

Řešitel: Ing. Eduard Hanslík, CSc.
tel.: 220 197 269

Doba řešení: trvalý úkol

Cílem úkolu je sledování a hodnocení obsahu radioaktivních látek ve veřejných vodovodech podle požadavků praxe.

Náplní úkolu bylo sledování a hodnocení výskytu radioaktivních látek (včetně radonu 222) ve zdrojích vod a změn v důsledku technologií úpravy vody zaměřených na snížení jejich obsahu ve vodě dodávané do veřejných vodovodů a sledování a hodnocení výskytu radioaktivních látek v balené vodě, zejména jako podklad pro posuzování rizika z hlediska požadavků vyhlášky SÚJB č. 307/2002 Sb. a vyhlášky MZd č. 292/1997 Sb.

Radioaktivní látky v životním prostředí

Řešitel: Ing. Eduard Hanslík, CSc.
tel.: 220 197 269

Doba řešení: trvalý úkol

Cílem úkolu je sledování a hodnocení obsahu radioaktivních látek v hydrosféře.

Úkol se zaměřil na sledování a hodnocení výskytu radioaktivních látek ve vodě, dnových sedimentech, plaveninách a biomase ryb a vodních makrofyt k rozšíření poznatků o geogenním pozadí u přírodních radionuklidů a zejména vlivu důlních vod a průsaků z odvalů a odkališť v lokalitách dřívější a trvající těžby a úpravy uranové rudy. V případě umělých radionuklidů šlo o vyšetření trendů změn kontaminace reziduálního znečištění po testech jaderných zbraní, havárii v Černobylu a posouzení vlivu vypouštění kapalných odpadů z jaderných zařízení u nás, zejména ve vztahu k požadavkům nařízení vlády č. 82/1999 Sb.

Technická pomoc hydroanalytickým laboratořím v oblasti mikrobiologie

Řešitel: RNDr. Dana Baudišová, Ph.D.
tel.: 220 197 219

Doba řešení: trvalá činnost

Cílem úkolu je průběžná technická pomoc hydroanalytickým laboratořím v oblasti mikrobiologie na základě jednotlivých objednávek.

V roce 2002 probíhalo technické zabezpečení mezilaboratorních porovnávání zkoušek v oblasti mikrobiologie (organizuje ASLAB), základní i speciální mikrobiologické analýzy na základě objednávek jednotlivých subjektů, spolupráce s a. s. Hydroprojekt při tvorbě normy TNV Stanovení koliformních bakterií v nedezinfikovaných vodách aj.

 

 

 

SEKCE TECHNOLOGIE VODY

 

Posudková činnost pro ČIŽP

Řešitel: Ing. Václav Šťastný
tel.: 220 197 249

Doba řešení: od roku 2001

Cílem úkolu je spolupráce na konkrétních zadáních ČIŽP.

V roce 2002 bylo zpracováno celkem šest dílčích zadání.

Aktualizace registru komunálních zdrojů znečištění

Řešitel: RNDr. Marie Franclová, CSc.
tel.: 220 197 395

Doba řešení: 1996-2002

Cílem úkolu je poskytování aktuálních informací o odkanalizování a čištění odpadních vod v obcích ČR s 1 000 a více obyvateli v elektronické a tištěné formě.

Vedení registru komunálních zdrojů znečištění patří mezi úkoly určené k trvalé podpoře výkonu státní správy v oblasti ochrany vod od roku 1996. Registr je pravidelně každoročně aktualizován, přitom vstupní data jsou získávána především od podniků Povodí. Výstupní informace jako jeden z podkladů pro zprávy o ochraně vod před znečišťováním, předkládané každoročně Ministerstvem životního prostředí vládě ČR, slouží zejména k hodnocení stavu čištění městských odpadních vod v ČR podle směrnice Rady 91/271 EHS a jsou využívány jak Státním fondem životního prostředí, tak Českou inspekcí životního prostředí. V roce 2002 byl registr aktualizován údaji z konce roku 2001. Výstupy zpracované v tištěné a elektronické formě pro potřeby odboru ochrany vod MŽP byly zpracovány z aktualizované databáze registru pořízené ve VÚV T.G.M., a to jednak na základě datových souborů převzatých od podniků Povodí a z ČSÚ, jednak z údajů zjištěných u provozovatelů čistíren odpadních vod a na obecních a městských úřadech.

Metodika doplnění registru průmyslových zdrojů znečištění

Řešitel: Mgr. Lada Felberová
tel.: 220 197 371

Doba řešení: červen-prosinec 2002

Cílem úkolu bylo vyhodnotit stávající systém získávání dat do registrů zdrojů znečištění a podobných databází a navrhnout algoritmus doplnění registru průmyslových zdrojů znečištění.

Práce se soustředily na zpracování přehledu v současné době existujících registrů bodových zdrojů znečištění a jejich konfrontaci s požadavky plynoucími z příslušných směrnic a zákonů. Dále proběhlo vytipování druhů průmyslových zdrojů bodového znečištění, které nejsou v současném systému sběru dat zahrnuty.

Výsledkem byl návrh algoritmu postupu získávání údajů pro vytvoření doplňující databáze k registru průmyslových zdrojů znečištění. Včetně jeho prověření.

Hodnocení možností čištění odpadních vod ze zdrojů do 2 000 EO

Řešitel: Ing. Miroslava Písařová
tel. sekretariát: 220 197 370

Doba řešení: leden 2000-únor 2003

Cílem projektu bylo v závislosti na velikosti a charakteru zdroje odpadních vod doporučit vhodná technologická schémata a jim odpovídající typy čistíren odpadních vod, které zajistí čištění odpadních vod na úroveň hodnot přípustného znečištění uvedených v NV č. 82/1999 Sb. a jeho připravované novele.

V rámci prací probíhalo prověření vybraných typů technologií vyráběných v ČR a používaných k čištění odpadních vod ze zdrojů 200 až 2 000 EO. K vytvoření statisticky významného technologického souboru byly použity jednak výsledky provozních sledování převzatých od provozovatelů ČOV, jednak výsledky vlastních sledování - po výběru bylo zahrnuto do hodnocení celkem 98 ČOV. Pro vytvoření ekonomického souboru byly údaje získány od investorů a provozovatelů ČOV.

Technologie (ČOV) byly rozděleny na dvě skupiny, a to na technologie s denitrifikací a technologie bez denitrifikace. Hodnocení na základě funkce ČOV (kvalita odtoku a účinnost čištění) a vybraných ekonomických ukazatelů (investiční náklady, provozní náklady - energetická náročnost) bylo provedeno pomocí multikriteriální analýzy. Informativně byly zpracovány i výsledky některých technologií čistících vody s příměsí průmyslových vod (potravinářských) a vody ze svozu z domovních jímek s popisy těchto vod.

V rámci úkolu byla též zpracována pomůcka pro úřady státní správy a samosprávy "Postup při volbě a schvalování způsobu řešení zneškodňování odpadních vod v obcích do 2 000 EO" (pomůcku lze poskytnout za úplatu na základě požadavku uplatněného u MŽP - odbor výkonu státní správy VIII, Welnerova 5, 779 00 Olomouc).

Vodovody a kanalizace ČR

Řešitel: Ing. Jiří Kučera
tel. sekretariát: 220 197 370

Doba řešení: 2002, každoroční úkol

Cílem úkolu je vypracování textu ročenky Vodovody a kanalizace vždy za předcházející kalendářní rok.

V roce 2002 byl sestaven text ročenky Vodovody a kanalizace 2001, kterou následně vydal tiskem zadavatel. Ročenka obsahuje statistická data o vývoji oboru, údaje o podpoře investiční výstavby vodovodů a kanalizací a přehled prací a studií na podporu rozvoje vodovodů a kanalizací.

Výzkum efektu úpravy vody na její jakost při prodlužujícím se zdržení v rozvodné síti

Řešitel: Ing. Jana Hubáčková, CSc.
tel. sekretariát: 220 197 370

Doba řešení: 1. 6. 2001-31. 12. 2004

Cílem projektu je komplexní posouzení faktorů ovlivňujících procesy probíhající při dopravě vody ke spotřebiteli pro zajištění nezávadnosti pitné vody z hlediska legislativy i očekávání spotřebitelů.

Z hlediska vyhlášky MZ č. 376/2000 Sb. byla posuzována jakost pitné vody dopravované vybraným cca 90km úsekem reálného přivaděče Jihočeské vodárenské soustavy z ÚV Plav po VDJ Hodušín. Na vybraných profilech byly prováděny provozní korozní zkoušky vedoucí ke zjištění korozních rychlostí, korozních produktů a biologických nárostů. Spolupracovníky z KZI FSv byl zpracován a verifikován hydraulický model přivaděče ÚV Plav - VDJ Včelná - Hlavatce - Sudoměřice - Hodušín. Byly hodnoceny změny jakosti pitné vody protékající úseky sanovanými jednak cementací a jednak metodou zatahování a lepení plastového rukávce na předem očištěný vnitřní povrch potrubí. Zjištěné výsledky byly porovnány s údaji publikovanými v literatuře. Dále byly studovány možnosti užití inhibitorů při dopravě pitné vody ocelovým potrubím k omezení korozních vlastností vody a jejich vliv na jakost dopravované pitné vody.

Rekonstrukce a modernizace úpraven vod a vodovodů

Řešitel: Ing. Jana Hubáčková, CSc.
tel. sekretariát: 220 197 370

Doba řešení: 1. 6. 2001-31. 12. 2004

Cílem projektu bude přehled racionálních, ekonomicky odůvodněných a efektivních způsobů řešení výstavby a rekonstrukce i modernizace úpraven vod a vodovodů pro pokyn MZe vlastníkům vodárenských infrastruktur (tj. obcím a městům), a to v zájmu optimálního vynakládání jejich vlastních prostředků i účelného zhodnocování dotací poskytovaných jim ze státního rozpočtu.

V rámci projektu byly porovnávány pouze parametry jakosti vody surové i upravené před a po provedené rekonstrukci úpravny vody. Pro neúplnost podkladů od provozních a vlastnických organizací nemohly být prozatím porovnávány ekonomické parametry. Pro vyhodnocení optimálního návrhu úpravny či rekonstrukce úpravny ve vztahu ke změněné jakosti zdroje i novým legislativním podmínkám byly studovány charakter huminových látek a optimální procesy jejich odstranění. Spolupracovníky z W&ET teamu byla ověřena mikrofiltrace jako velmi slibná separační alternativa při úpravě reálných povrchových huminových vod. Dále byly porovnávány možnosti fyzikálního i chemického způsobu čištění membrán. Modul membránové filtrace byl porovnáván s reálným provozem jednostupňové úpravny huminových vod. Nedílnou součástí projektu provedenou spolupracovníky z KZI FSv bylo hodnocení možností využití neuronových sítí pro optimalizaci řízení procesu koagulace a filtrace při úpravě vody.

Integrovaný přístup při návrhu rekonstrukcí a modernizací ČOV

Řešitel: Ing. Václav Šťastný
tel. 220 197 249

Doba řešení: 2000-2004

Cílem projektu je ověřit možnosti integrace prací při návrhu rekonstrukcí a modernizací ČOV.

V roce 2002 bylo v rámci řešení projektu zpracováno několik etapových zpráv:

Posudková činnost a rozbory pro podniky

Řešitel: Ing. Václav Šťastný
tel.: 220 197 249

Doba trvání: 2002

Cílem úkolu byly drobnější aktivity pro různé zadavatele v oblasti odpadních vod.

V roce 2002 bylo součástí úkolu (vedle několika drobných zakázek) provedení kontrolních odběrů v prosinci 2002 pro ČIŽP v podniku Aliachem Pardubice (jako doplnění prací v rámci jiného úkolu). Ve zpracované situační zprávě byly shrnuty veškeré výsledky měření a rozborů VÚV T.G.M. v této lokalitě pro ČIŽP v letech 2001 a 2002.

 

 

 

SEKCE OCHRANY VOD A INFORMATIKY

 

Souhrnné informace o vodách České republiky

Řešitel: Ing. Arnošt Kult
tel.: 220 197 246

Doba řešení: trvalý charakter

Cílem úkolu je shromažďovat, analyzovat a publikovat na základě výsledků řešení úkolů ve VÚV T.G.M. a sběru potřebných dat vně ústavu souhrnné informace o vodách v České republice, a to v různých formách výstupů podle požadavků MŽP.

V roce 2002 byla zpracována publikace SVP č. 51 - Vodohospodářský věstník 2001. Zde je v časové řadě 1995, 2000, 2001 publikováno zhodnocení přírodních poměrů, vodních zdrojů, jakosti vody v tocích, odběrů a vypouštění; dále údaje o veřejných vodovodech a veřejných kanalizacích, o vodních cestách a využití vodní energie a výsledky vodohospodářské bilance spolu s celkovým zhodnocením mezinárodní spolupráce ČR na úseku vodního hospodářství a zhodnocením příslušných legislativních, administrativních a ekonomických nástrojů.

Ve zprávě o stavu ochrany vod před znečištěním v ČR byly zhodnoceny a na internetových stránkách MŽP zveřejněny základní informace za rok 2001, a to především o hospodaření s vodou, vývoji produkovaného a vypouštěného znečištění z bodových zdrojů, vývoji znečištění z nebodových zdrojů, havarijním znečištění, jakosti povrchových vod a jejím vývoji od roku 1990 a informace o ukončených stavbách na ochranu vod.

Dále byly v roce 2001 zpracovávány podklady pro zprávu o stavu životního prostředí ČR v roce 2001, podklady pro kapitolu "Voda" do Ročenky životního prostředí ČR 2002, pro zprávu o stavu vodního hospodářství, rybářství a rybníkářství a další podklady požadované v průběhu roku MŽP, MZe a ČSÚ.

Dosahování dobrého chemického stavu povrchových vod

Řešitel: Ing. Marie Kalinová
tel.: 220 197 213

Doba řešení: dlouhodobý úkol

Cílem úkolu je aplikace a zdokonalení systému hodnocení vzájemného stavu emisí a stavu povrchových vod.

Úkol je členěn na dva dílčí úkoly:

  1. Chemický stav povrchových vod (řešitel Ing. Marie Kalinová),
  2. Kontaminace hydrosféry radioaktivními látkami (řešitel Ing. Eduard Hanslík, CSc.).

V roce 2002 bylo provedeno globální hodnocení stavu a vývoje jakosti povrchových vod a byly vyhledány kritické lokality. Hodnoceny byly trendy jakosti vody a vývoj látkových odtoků ve vztahu k zatížení z bodových zdrojů emisí. Jako zdrojová data je využívána hlavně databáze jakosti vod ČHMÚ a údaje o emisích ze souhrnné vodní bilance. Součástí výstupů je znázornění základní klasifikace jakosti vody a kritických lokalit nepříznivých trendů jakosti vody v mapkách. Aktuálně se úkol věnoval průběžnému hodnocení jakosti vody v tocích po povodni v srpnu 2002.

Samostatně byla vyhodnocena kontaminace povrchových vod radioaktivními látkami a její vývoj.

Státní vodohospodářská bilance a metody jejího zpracování

Řešitel: Ing. Václav Bečvář a kol.
tel. 220 197 225

Doba řešení: trvalý úkol

Cílem úkolu je zpracovávat státní vodohospodářskou bilanci (požadavky na odběry povrchových i podzemních vod a na vypouštění odpadních a důlních vod vs. disponibilní zdroje), a to na základě legislativy platící do 31. 12. 2001, tedy i v roce 2002, protože byla zpracovávána data za rok 2001.

Kromě tradičních výstupů jednotlivých dílčích úkolů (evidence odběrů a vypouštění, státní vodohospodářská bilance pro množství povrchových vod, jakost povrchových vod a množství podzemních vod, saprobiologický monitoring SVHB) bylo řešení doplněno o samostatně spustitelný program ApliSVHB01, který v uživatelsky pohodlné formě zprostředkuje výstupy z období 1991 (1985)-2001. Kromě toho byla opět připravena k publikaci i elektronická verze celé zprávy. Na rozdíl od výše zmíněné interaktivní aplikace je tato elektronická verze rozšířením textových, popř. databázových či tabulkových výstupů, připravovaných dříve pro tradiční publikaci.

V souvislosti s novým zákonem o vodách (254/2001 Sb.) budou Vodohospodářskou bilanci oblastí povodí nadále zpracovávat jednotliví správci povodí, tj. s. p. Povodí. VÚV T.G.M. bude řešit "Souhrnnou vodní bilanci hlavních povodí ČR", zaměření úkolu i obsah výstupů se postupně upřesňuje.

Odborná podpora k přípravě prováděcích předpisů zákona č. 254/2001 Sb.

Řešitel: Ing. Ivan Nesměrák
tel. sekretariát: 220 197 338

Doba řešení: dlouhodobý úkol

Cílem úkolu je příprava návrhů úprav legislativy vztahující se k ochraně vod, včetně implementace legislativy EU.

V roce 2002 byl dopracován návrh novely nařízení vlády č. 82/1999 Sb., projednán v neoficiálním připomínkovém řízení, interním připomínkovém řízení MŽP, ve vedení MŽP a mezirezortním připomínkovém řízení a podle výsledků připomínkových řízení návrh upraven. Upravený návrh byl předán do legislativní rady vlády. Byly započaty práce na metodickém pokynu k novele uvedeného nařízení a zpracován návrh Metodického pokynu k nebezpečným látkám.

Ekonomické dopady legislativních úprav v oblasti voda

Řešitel: Ing. Vít Smékal
tel.: 220 197 291

Doba řešení: 1. 2. 2002-31. 12. 2002

Cílem úkolu bylo zpracování odborných ekonomických podkladů při realizaci legislativních úprav systému plateb ve vodním hospodářství a aktualizovaného souboru vybraných vodohospodářských informací převážně ekonomického zaměření.

V rámci ekonomických podkladů a analýz byl v r. 2002 zpracován dílčí výstup "Vývoj vodného a stočného, promítnutí zvýšených nákladů z titulu poplatků za podzemní vodu do věcně usměrňované výše vodného". Analýza navazuje na dílčí předběžné propočty a aktualizuje je podle výsledků posledních cenových šetření u souboru provozních společností VaK. Analýza je doplněna tabelárními přehledy a rámcovým zhodnocením dosavadního vývoje realizačních cen za pitnou vodu (vodné) a za odkanalizovanou vodu (stočné).

Výstup "Soubor vybraných ukazatelů vodního hospodářství a ochrany vod ve střednědobých časových řadách" je zpracován ve vazbě na technické parametry v reálné struktuře odvětvového, územně správního a věcného členění. Obsahuje sestavy základních syntetických ukazatelů na úseku vodních toků, finanční ukazatele, přehledy o pracovnících a mzdách, syntetické ukazatele na úseku vodovodů a kanalizací a přehledy investic na ochranu životního prostředí. Materiál je určen výhradně pro potřeby MŽP (některá data jsou předmětem zákona na ochranu individuálních dat).

Aktualizace identifikátorů vodních toků pro ZABAGED a databázi HEIS

Řešitel: Ing. Naděžda Husáková
tel.: 220 197 326

Doba řešení: 2002

Cílem úkolu byla tvorba nových tabulek datového modelu STRTOK (U_TOKJ, U_TOKH, TOK, PROP_UH, PROP_UJ) pro síť vodních toků na ZM 1 : 10 000.

Úkol navazuje na úkol Evidence vodních toků v ČR. V rámci úkolu byla prováděna kontrola přiřazených identifikátorů úseků vodních toků v rámci atributace vrstvy vodní toky pro ZABAGED, která probíhá v rámci dohodnuté spolupráce se Zeměměřickým úřadem. Souběžně byly pro ucelená dílčí povodí vytvářeny nově odzkoušenými postupy tabulky relační databáze HEIS (U_TOKJ, U_TOKH, TOK, PROP_UH, PROP_UJ) pro síť vodních toků na úrovni podrobnosti ZM 1 : 10 000. Tabulky U_TOKJ, U_TOKH, TOK, PROP_UH, PROP_UJ pro zpracovaná povodí jsou k dispozici u řešitele.

Geografické identifikátory hydrologických objektů

Řešitel: Ing. Michael Jakš
tel.: 220 197 401

Doba řešení: 2001-2002

Cílem úkolu bylo položit základ návrhu systému identifikace vodních toků a jejich úseků, který bude dokumentován ve shodě s ČSN P ENV 12 661.

Výsledky řešení byly zpracovány do následujících výstupů:

  1. Výklad teoretického zázemí zvoleného strukturálního přístupu a jeho aplikace ve formě matematicko-statistických modelů sítě vodních toků.
  2. Návrh systému identifikace vodních toků a jejich úseků, založený na strukturálních modelech získaných na základě bodu 1, a jeho normalizovaný popis (popř. jeho experimentální demonstrace).
  3. Přehled vybraných geomorfologických, hydrologických a kartografických aplikací strukturálních modelů získaných na základě bodu 1 a výklad jejich podpory systémem identifikace vodních toků navrženým podle bodu 2.

Aktualizace ochranných pásem vodních zdrojů

Řešitel: Mgr. Aleš Zbořil
tel.: 220 197 400

Doba řešení: leden 2002-prosinec 2004

Cílem úkolu je vytvoření vektorové digitální tematické vrstvy "ochranná pásma vodních zdrojů (OPVZ)" s parametry měřítka 1 : 10 000 a vazbou na ZABAGED.

V roce 2002 byla vytvořena metodika zpracování analogových a digitálních podkladů, které jsou k dispozici k této problematice. Jde především o analogová a digitální data z referátů životního prostředí okresních a magistrátních úřadů, digitální soubor oblastních plánů rozvoje lesů zpracovaný Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů v Brandýse nad Labem, který jako jednu z vrstev obsahuje vektorovou kresbu OPVZ a tematickou vrstvu "pásma hygienické ochrany" vytvořenou vektorizací ZVM 1 : 50 000. Metodika byla ověřena na vybraných okresech.

Vývoj postupu transformace S-JTSK do ETRS 89

Řešitel: Mgr. Aleš Zbořil
tel.: 220 197 400

Doba řešení: 2002

Cílem bylo vytvoření metodického postupu převodu dat mezi souřadnicovými systémy.

V rámci úkolu byl proveden rozbor celé problematiky převodů mezi souřadnicovými systémy s podrobným popisem metod převodu s využitím softwarových nástrojů firmy ESRI a Intergraph, včetně ukázek převodu dat.

Mapy pro účely Rámcové směrnice

Řešitel: Ing. Michael Jakš
tel.: 220 197 401

Doba řešení: 2002

Cílem úkolu bylo prověřit pořizování požadovaných GIS dat pro Rámcovou směrnici v rámci úkolů VÚV T.G.M. Současně bylo třeba zabezpečit operativní vytváření jednoduchých grafických a popisných přehledů o disponibilitě a kvalitě pořizovaných dat.

Výsledky řešení byly zpracovány do těchto výstupů:

  1. Přehledné mapy dílčích povodí v rámci mezinárodních oblastí povodí Dunaje a Odry (ArcGIS, ArcInfo) - mapy jsou připraveny částečně vzhledem k tomu, že jednání příslušných komisí má značné zpoždění.
  2. Systém soustavného sledování a zpracování přehledu vytváření digitálních dat pro Rámcovou směrnici v rámci úkolu VÚV T.G.M.
  3. Návrh technologické linky pro operativní plnění požadavků na vytváření map a předávání datových sad ze strany příslušných pracovních skupin podílejících se na implementaci Rámcové směrnice (ArcGIS, ArcInfo).
  4. Základní otestování porovnání mapy EGM s mapou ZABAGED - vzhledem k tomu, že nebylo možno otestovat přímo mapu EGM, bylo prozatímně provedeno porovnání mapy ZABEGED 1 : 10 000 s mapou ArcČR500, ze které tvorba EGM vycházela.

Mimoto byla provedena řada metodologických prací potřebných pro plnění očekávaných úkolů v souvislosti s přechodem na technologii ArcGIS. Tyto metodiky budou využity v dalších požadovaných mapách. Zvláště kritická se jevila otázka kilometráže, která bude vyžadovat důkladnou topologickou revizi souborů, které jsou k dispozici.

Transformace HEIS ČR na ISVS v oblasti voda

Řešitel: Ing. Václav Kolář
tel.: 220 197 345

Doba řešení: 2002

Cílem úkolu byla příprava atestace HEIS ČR jako ISVS podle zákona o informačních systémech veřejné správy č. 365/2000 Sb.

Odbor informatiky MŽP připravuje atestaci JISŽP. Do této aktivity budou zahrnuty i stávající funkční systémy organizací, jejichž zakladatelem je MŽP, tedy také HEIS VÚV za odvětví vodního hospodářství. V rámci této zakázky byly popsány datové sady a datová struktura systému jako podpora výše uvedené přípravy atestace.

Výsledkem práce na úkolu byla specifikace a formalizovaný popis datových sad informačního systému HEIS VÚV, které se týkají datových sad relevantních pro přípravu vyhlášky o rozsahu údajů zahrnutých do evidence a způsobu jejich ukládání do ISVS, specifikované v § 21 a § 22 zákona č. 254/2001 Sb.

Digitální ZVM

Řešitel: Mgr. Aleš Zbořil
tel.: 220 197 400

Doba řešení: trvalá činnost od r. 1997

Cílem úkolu je tvorba digitální tematické vrstvy vodních toků a hydrologického členění na podkladě ZABAGED s parametry měřítka 1 : 10 000.

V roce 2002 bylo zpracováno 50 mapových listů 1 : 50 000 (vodní toky) a 96 mapových listů (hydrologického členění), zpracování probíhá v rámci aktualizačního cyklu Zeměměřického úřadu nad mapami 1 : 10 000 mozaikovitým způsobem podle harmonogramu ZÚ. Jde o editaci os vodních toků a tvorby a aktualizaci linií hydrologického členění nad výškopisem ZABAGED s využitím hydrologického členění 1 : 25 000 ČHMÚ, výsledné tematické vrstvy jsou součástí ZABAVOD (základní báze vodohospodářských dat) jako tematické vodohospodářské nadstavby ZABAGED.

Rozvoj HEIS VÚV

Řešitel: Ing. Petr Vyskoč
tel.: 220 197 425

Doba řešení: trvalá činnost od ledna 1995

Cílem úkolu v roce 2002 byl další vývoj Hydroekologického informačního systému VÚV v návaznosti na dosavadní provoz a vývoj v letech 1996 až 2001.

Práce na úkolu v tomto roce spočívaly především v rozvoji databáze a tvorbě nástrojů pro zpracování dat, jejichž potřeba vyplynula z řešení úkolů VÚV T.G.M:

Mezinárodní spolupráce v oblasti hraničních vod ČR

Řešitelé: Ing. Marie Kalinová
tel.: 220 197 213
(hlavní řešitel a vodohospodářské plánování na saském úseku hranice)
RNDr. K. Růžička (podzemní vody v saském úseku hranice)
Ing. P. Balvín a Mgr. O. Slavík (stanovení ekologických průtoků na vybraných tocích)
RNDr. S. Křivánek (jakost povrchových toků na bavorském úseku hranice)
Ing. L. Trdlica (vodohospodářské plánování na polském úseku hranice)
RNDr. J. Procházková (podzemní vody ve vybraných oblastech na polském úseku hranice) RNDr. E. Kočková (znečištění Pulkavy a Dyje na rakouském úseku hranice)

Doba řešení: trvalý úkol

Cílem úkolu je zajišťovat určité činnosti a přípravu podkladů pro mezistátní jednání týkající se hraničních vod.

Největší rozsah prací se týká hraničních vod se Spolkovou republikou Německo v saském úseku, jde o vodohospodářské plánování, přípravu podkladů, zpracování návrhů a postupné projednání návrhů Koordinačních ujednání o ochraně a využívání hraniční vod pro vybrané hraniční vodní toky, dále o problematiku podzemních vod a stanovení minimálních ekologických průtoků na vybraných úsecích toků.

Na hraničních tocích se Spolkovou republikou Německo v bavorském úseku je činnost zaměřena ke zlepšování jakosti hraničních vodních toků a na problematiku ochrany perlorodky říční a velevruba tupého.

Na hraničních vodách s Polskou republikou je zajišťována práce skupiny pro vodohospodářské plánování a monitoring a vyhodnocení stavu podzemních vod v oblasti Polické pánve a Stěnavy.

Na hraničních vodách s Rakouskem přispívá tento úkol monitoringem ke zlepšení stavu jakosti vody v Pulkavě a Dyji.

Provoz HEIS VÚV

Řešitel: Ing. Jiří Picek
tel.: 220 197 426

Doba řešení: 2002 (práce navazovaly na výsledky řešení předchozích úkolů na téma HEIS VÚV z let 1996 až 2001)

Cílem úkolu bylo zajištění provozu informačního systému.

Hlavním výstupem řešení úkolu je zajištění provozu informačního systému, správa dat a průběžná podpora a uspokojování požadavků uživatelů systému. Práce byly zaměřeny na zajištění provozu databáze, aplikací, zpracování dat a zajištění přístupu k informacím prostřednictvím intranetu/internetu a z údržby a instalací HW a SW vybavení.

Mezi další činnosti provedené v roce 2002 patří vytvoření zálohy papírové podoby Základní vodohospodářské mapy (1 : 50 000), Hydrogeologické rajonizace (1 : 200 000) a Přehledné mapy vodárenských systémů, kanalizací a čistíren odpadních vod (1 : 200 000) naskenováním jednotlivých mapových listů a jejich archivací na CD a dále návrh a realizace nové grafické a funkční podoby intranetových a internetových stránek HEIS VÚV.

Podpora úkolů Souhrnné informace o vodách ČR, Státní vodohospodářská bilance a metody jejího zpracování a Dosahování dobrého chemického stavu povrchových vod

Řešitel: Ing. Václav Bečvář a kol.
tel. 220 197 225

Doba řešení: 2002

Cílem úkolu bylo napomoci při řešení úkolů "Souhrnné informace o vodách ČR", "Dosahování dobrého chemického stavu povrchových vod" a "SVB a metody jejího zpracování" - byly zpracovány jejich autonomní, oddělitelné části, u kterých lze souhrnně identifikovat problematiku zařaditelnou do Národního programu MŽP týkajícího se přípravy vstupu ČR do EU.

Z věcného hlediska úkol sestává ze čtyř samostatných kapitol. V kapitole 1 - Analýza disponibilních dat a dosavadní praxe v konfrontaci s potřebami reportingu OECD - byla provedena podrobná analýza disponibilních dat spolu se zhodnocením dosavadní praxe v konfrontaci s potřebami reportingu EUROSTAT/OECD, která dospěla k několika závěrům a doporučením. V kapitole 2 - Analýza využitelnosti dosavadních postupů bilančního hodnocení pro souhrnné hodnocení stavu vodních útvarů podle požadavků směrnice 2000/60/ES - byla k dalším úvahám o možnostech zpracování údajů o odběrech a vypouštění vod připravena široká paleta námětů, zaměřených v souladu s požadavky na hodnocení vodních útvarů podle výše citované Rámcové směrnice. V kapitole 3 - Povrchové vody využívané ke koupání osob podle směrnice Rady 76/160/ES - byla pro identifikaci koupacích míst podle definice uvedené směrnice tato místa postupně lokalizována v digitální ZVM 1 : 50 000 a dále zpracována jako vrstva geografické datové základny Vodstvo ČR v GIS ve formátu shapefile. Konečně v kapitole 4 - Příprava databáze projektů ochrany vod - byla z dílčích neúplných databází (ekonomických a ekologických) SFŽP a ISPA postupně naplňována Databáze projektů ochrany vod, byly dopočítány chybějící údaje pro zhodnocení projektů ochrany vod a rozšířen počet atributů, jejichž výběr byl sjednocen podle požadavků směrnic EU a směrnic platných v ČR.

Integrace informací o skládkách, zařízeních a starých zátěžích, hodnocení jejich rizikovosti a vlivu na životní prostředí; vývoj společné uživatelské platformy

Řešitel: Ing. Václav Kolář
tel.: 220 197 345

Doba řešení: od roku 2000

Cílem úkolu je provoz a trvalá aktualizace informačního systému o zátěžích životního prostředí.

Na základě dosud vytvořených registrů ekologických zátěží, které mají převážně evidenční charakter, je navržen a provozován geografický informační systém pro objektivizaci hodnocení rizikovosti skládek a širší posuzování jejich vlivu na životní prostředí v nejbližším okolí. Účelová datová základna je součástí datového skladu, který je budován v rámci Hydroekologického informačního systému ČR (HEIS ČR). Pro zajištění kompatibility s ostatními relevantními datovými sadami je datová základna vytvořena podle metodických standardů HEIS ČR. Uživatelské aplikace v GIS prostředí reflektují skutečnost, že nosným prostředím a konečným recipientem cizorodých látek z odpadů uložených na skládkách je převážně vodní prostředí. Celý systém je vybudován na legislativním základě předmětné problematiky v ČR. Zohledněno je i legislativní prostředí EU.

Integrace dat dálkového průzkumu Země pro informační zabezpečení péče o vybrané složky ŽP - ochrana před povodněmi, ochrana vod

Řešitel: Ing. Michael Jakš
tel.: 220 197 401

Doba řešení: listopad 2001-prosinec 2003

Cílem úkolu je vytvoření prakticky upotřebitelného nástroje pro optimalizaci výběru, zpracování a vyhodnocení družicových snímků pro potřeby ochrany před povodněmi a ochrany vod. Výsledkem bude aplikace databázového a internetového charakteru, která bude poskytovat základní informace pro rozhodovací proces.

Vzhledem k praktickému zaměření úkolu byly ve druhém roce řešení standardizovány požadované parametry výstupů (databázové charakteristiky) a postupy vyhodnocování družicových snímků. Z hlediska vyhodnocování se postupy soustředily na klasifikaci. V druhé polovině roku nepříznivě ovlivnily postup řešení srpnové povodně, které významně narušily komunikační možnosti a přinesly i nové problémy, které s řešením úkolu souvisejí.

Vzhledem k potřebě praktického zaměření výstupu řešení se soustředily práce na:

V oblasti zpracování dat DPZ byla věnována patřičná pozornost časové náročnosti jako jednomu ze základních parametrů pro výběr z hlediska uživatelských možností.

Metodika tvorby kartografických výstupů z digitálních podkladů

Řešitel: Mgr. Aleš Zbořil
tel.: 220 197 400

Doba řešení: září 2001-prosinec 2003

Cílem úkolu je ověření technologie kartografických výstupů Mapy záplavových území (MZÚ) v měřítku 1 : 10 000 a Základní vodohospodářské mapy (ZVM) v měřítku 1 : 50 000.

V roce 2002 byl vytvořen seznam objektů ZABAVOD (základní báze vodohospodářských dat) jako tematické nadstavby ZABAGED (základní báze geografických dat), včetně katalogových listů pro každý objekt. Byl vytvořen katalog objektů Mapy záplavových území 1 : 10 000; pro obě mapová díla byl navržen nový mapový klíč a byly vytištěny zkušební tisky MZÚ 10 a ZVM 50, dále byly vytvořeny tiskové projekty MGE.

Implementace směrnice Rady 75/440/EHS - příprava akčních plánů

Řešitel: Ing. Jiří Picek
tel.: 220 197 426

Doba řešení: 2002

Cílem úkolu bylo zajištění implementace směrnice Rady 75/440/EHS, výstupy jsou pak vyhodnocení jakosti odebírané surové vody pro konkrétní zdroje surové vody, návrhy akčních plánů pro zajištění požadavků směrnice na jakost surové vody a také zpracování obecného metodického postupu návrhu opatření a analýzy směrnic EU a z nich plynoucích opatření ve vztahu ke směrnici 75/440/EHS.

Předmětem řešení úkolu bylo hodnocení jakosti surové vody odebírané za účelem úpravy na vodu pitnou a pro zdroje s nevyhovující kvalitou surové vody následný návrh nápravných opatření. Hodnoceno bylo celkem 63 zdrojů surové vody s odebíraným množstvím nad 15 000 m3/rok.

Práce při řešení úkolu spočívaly ve sběru, zpracování a vyhodnocení dat o jakosti surové vody a v následném zařazení jednotlivých odběrů surové vody do kategorií A1 až A3, resp. horší než A3 (v souladu se směrnicí 75/440/EHS a vyhláškou 428/2001 Sb.).

Na základě tohoto vyhodnocení byla provedena analýza situace v povodích jednotlivých odběrů (se zaměřením na problémové zdroje, tj. zdroje v kategoriích A3 a horší než A3), včetně sběru a zpracování doplňkových dat. Po jejich vyhodnocení došlo ke zpracování návrhů akčních plánů pro tyto problémové zdroje, resp. pro jim příslušející povodí.

Součástí řešení bylo i zpracování obecného metodického postupu návrhu opatření, dále analýza směrnic EU a z nich plynoucích opatření ve vztahu ke směrnici 75/440/EHS a analýza vazby k Rámcové směrnici o vodní politice (2000/60/ES).

Metodika činnosti v oblasti cen vodovodu a kanalizací

Řešitel: Ing. Vít Smékal
tel.: 220 197 291

Doba řešení: 1. 2.-30. 11. 2002

Cíl úkolu zahrnuje činnosti metodického, analytického a koncepčního charakteru v oblasti věcně usměrňovaných cen vodného a stočného, které vyplývají z pověření VÚV metodickou činností v této oblasti i z konkrétních potřeb MZe.

V roce 2002 byl pro MZe zpracován souhrnný dílčí úkol "Přehled o vývoji vodného a stočného, rozbor nákladů na základě kalkulací provozních společností", který zahrnoval:

a) podrobnou informační dokumentaci za rok 2001/2002 o vývoji nákladů v kalkulačním členění a o realizovaných cenách vodného a stočného podle jednotlivých provozních společností VaK (interní podklady určené výhradně pro MZe),

b) souhrnnou zprávu obsahující zásady zpracování, komentáře k výsledným sestavám, celkové souhrny a zhodnocení.

Aktualizace a údržba databáze Evidence vodních toků ČR

Řešitel: Ing. Naděžda Husáková
tel.: 220 197 326

Doba řešení: 2002

Cílem úkolu byla aktualizace a údržba databáze Evidence vodních toků ČR.

Z ustanovení § 48 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách, a o změně některých zákonů (vodní zákon) a vyhlášky Ministerstva zemědělství č. 470/2001 Sb., kterou se stanoví seznam významných vodních toků a způsob provádění činností souvisejících se správou vodních toků, vyplynula potřeba aktualizace databáze správcovství vodních toků. Cílem aktualizace byly změny v převodech správy vyplývající z výše jmenované vyhlášky. Průběžně byly evidovány další změny ve správě toků na základě určení v roce 2002. Práce byly dále zaměřeny na evidenci převodů HMZ na toky a obráceně, průběžně byla doplňována některá zatím chybějící čísla rozhodnutí o určení správcovství. Databáze byla aktualizována podle všech podkladů, které byly nově k dispozici. Na doplnění údajů zpracovatel spolupracoval se správci toků, především se Zemědělskou vodohospodářskou správou, která je organizační složkou MZe pro správu toků, dále s podniky Povodí a oblastními správami toků Lesů ČR.

 

 

 

POBOČKA BRNO

 

Optimalizace strategie, přístupu a metod ochrany před povodněmi
ve velkých celcích povodí

Řešitel: Ing. Karel Drbal, Ph.D.
tel.: 541 321 224/335

Doba řešení: od r. 2000

Cílem úkolu je zaměření na problematiky, které mají významné místo v postupu specifikujícím  proces posouzení a tvorby návrhu systémů povodňové ochrany ve velkých celcích povodí.  Zpracování úlohy vychází ze schváleného dokumentu Strategie ochrany před povodněmi pro  území ČR.

V roce 2002 bylo řešení úlohy zaměřeno na propracování detailů postupu potřebného k vypracování návrhů preventivních ochranných opatření v celcích povodí v návaznosti na metodologické, legislativní a finanční zajištění:

Nadnárodní monitoring a hodnocení řeky Moravy

Řešitel: Ing. Stanislav Juráň
tel.: 541 321 224

Doba řešení: 2000-2002

Cílem úkolu bylo ověřit postup implementace novelizované Směrnice pro monitorování  a hodnocení přeshraničních vodních toků z roku 2000.

K ověření postupu implementace sloužily "pilotní projekty", mezi které bylo zařazeno i povodí řeky Moravy. Česká republika přistoupila k projektu podpisem "Memoranda porozumění mezi MŽP ČR a MŽP SR o společné účasti na pilotním projektu pro ověření uvedené směrnice".

Výstupem úkolu byly dvě zprávy. Společná česko-slovenská zpráva "Identification and Review of Water Management Issues" představuje komplexní souhrn významných problémů v kvalitě povrchových vod řeky Moravy, uvádí výsledky průzkumných prací, které byly v rámci projektu provedeny, a hodnotí kvalitu povrchových vod a sedimentů členěnou do osmi dílčích kategorií. Koncept zprávy "Recommendations for Transboundary Monitoring and Assessment Activities in the Morava River Basin" se pokouší nastínit vhodnou strategii pro monitorování v souladu s požadavky rámcové směrnice a v duchu "Směrnice pro monitorování a hodnocení přeshraničních vodních toků" pracující v cyklu řízení procesu (Driving forces - Pressures - State - Impact - Response).

Vyvinutí metody pro odhad odezvy říční sítě na spadlé srážky v povodích, kde nejsou kalibrované předpovědní modely

Řešitel: Ing. Karel Drbal, Ph.D.
tel.: 541 321 224/335

Doba řešení: 1999-2000, 2002

Cílem úlohy, řešené v letech 1999-2000 v rámci grantového projektu VaV/510/2/99, byl vývoj a odzkoušení předpovědní metodiky, která vychází z popisu srážko-odtokového procesu povodňových situací letního typu a je určena pro operativní předpověď odtoku z velkých srážek pro povodí o rozloze do cca 1 000 km2, kdy jsou dostupné pouze informace o spadlých, popř. očekávaných srážkách.

Základním přístupem použitým v úloze byla aplikace koncepčního srážko-odtokového modelu pro odhad odezvy povodí na příčinné srážky. Šlo o nástroj nezbytný k určení parametrů rovnice schematizující proměnu efektivního deště na průtok. Předpoklad přenositelnosti vlastností koncepčního modelu na povodí, kde nejsou kalibrované předpovědní metodiky, vyústil v odvození vztahů pro odhad parametrů modelu (transformační rovnice) v závislosti na fyzicko-geografických charakteristikách dvanácti povodí ČR. K odhadu parametrů byly využity postupy shlukové a regresní analýzy. Výstupem úlohy je zpracovaná metodika, odzkoušené programové vybavení koncepčního modelu i prostředků pro odhad parametrů. K použití navrženého přístupu v předpovědní praxi ČHMÚ budou dodány uživatelsky příjemné aplikace v tabulkovém procesoru.

Vliv Jaderné elektrárny Dukovany na životní prostředí

Řešitelé: RNDr. Eva Kočková, RNDr. Hana Mlejnková, Ph.D.
tel.: 541 321 224/319

Doba řešení: trvalá činnost

Cílem úkolu jsou terénní šetření v lokalitě nádrží Dalešice a Mohelno s cílem trvalé návaznosti na dosavadní dlouhodobý komplexní monitoring zaměřený na sledování možného vlivu Jaderné elektrárny Dukovany na kvalitu vody v řece Jihlavě i v obou nádržích.

Chemický, radiochemický, biologický a mikrobiologický výzkum byl prováděn jednak v podélném profilu řeky Jihlavy od vtoku do nádrže Dalešice, pod nádrž Mohelno a návazně až po ústí řeky Jihlavy do střední nádrže vodního díla Nové Mlýny (vzdálenost cca 50 km) s důrazem na fakt, že řeka Dyje pod nádržemi vodního díla Nové Mlýny vtéká do úseku společné česko-rakouské státní hranice. Změny ve vertikálách obou nádrží byly sledovány měřením teploty vody a koncentrace rozpuštěného kyslíku od hladiny ke dnu. V několika hloubkových horizontech byly prováděny odběry vzorků pro chemické a biologické analýzy.

Vcelku nízká finanční kapacita v roce 2002 nedovolovala šetření i v úseku nad nádržemi a část analýz musela být dotována v rámci jiných úkolů, aby nemusela být šetření přerušena.

Vývoj metodiky evropského systému hodnocení ekologického stavu toků STAR

Řešitel: RNDr. Jiří Kokeš
tel.: 541 321 224

Doba řešení: 2002-2004

Jako podpůrný úkol projektu STAR má stejné cíle, jaké si vytyčil projekt STAR.

Jedním z cílů projektu STAR je srovnání existujících metod v různých zemích, u nás jde o metodu Perla, s mezinárodně zakotvenou metodikou vyvinutou v rámci projektu AQEM. Proto jsou odběry vzorků prováděny oběma metodami současně, získaná data budou sloužit jak pro porovnání polních metod, tak pro porovnání výsledků hodnocení. K takovému porovnání došlo na konferenci v Ede v Holandsku, kde byly prezentovány výsledky řešení projektu AQEM a zároveň se účastníci seznámili s výsledky prezentovanými ostatními zeměmi. Tyto výsledky jsou jedním z východisek i pro projekt STAR.

V letní sezoně byly v rámci úkolu odebrány vzorky makrozoobentosu na 24 lokalitách. Některé vzorky byly odebrány paralelně pro zhodnocení terénní vzorkovací chyby.

Koncepce systému vodohospodářského plánování a institucionální reforma

Řešitel: Ing. E. Polenka
tel.: 549 250 247

Doba řešení: trvalá činnost

Cílem úkolu je za pomoci analýz a návrhů vytvářet podklady pro legislativní úpravu systému plánování v oblasti vod a metodické zvládnutí prací.

V rámci řešení byly v několika postupných verzích vypracovány návrhy na úpravy současných ustanovení vodního zákona, potřebné pro fungování systému plánování v oblasti vod, který by splňoval požadavky rámcové směrnice EU 2000/60/ES. Po podrobném projednání v mezirezortní pracovní skupině byl dokončen návrh jednotné struktury obsahu plánů oblastí povodí, řešitelský tým se podílel na tvorbě návrhu prováděcího předpisu o plánování v oblasti vod a byla zahájena práce na metodice zpracování jednotlivých částí závazného obsahu plánů oblastí povodí. Jako samostatné dílčí výstupy byly vypracovány: analýza problematiky zveřejňování dokumentů, informování veřejnosti a projednávání odborných otázek s veřejností, návrh obsahu a formy specifických výstupů pro projednávání plánu s veřejností a první verze návrhu obsahu základních tabulkových a grafických příloh.

Systém sběru a zpracování dat - návrh reformy výkaznictví pro EU

Řešitel: Ing. Pavel Horák, CSc.
tel.: 541 321 224/333

Doba řešení: 2000-2004

Cílem úkolu je zajíštění reportingu o směrnicích a rozhodnutích Rady EU týkajících se oblasti jakosti vod. Jde o analýzy stavu legislativy, návrhy na změny a zpracování nových potřebných norem k zajištění této náročné činnosti.

Rutinní reporting musí být založen na pravidelném, legislativně zabezpečeném sběru potřebných dat zahrnujících jednotlivé dokumenty EU. V návaznosti na výstup z roku 2001 "Návrh systému reportingu pro oblast voda" byl připraven text metodického pokynu k zabezpečení koordinace při podávání zpráv o plnění příslušných směrnic EU. Součástí zprávy je i průběžná informace o pracích na výstupu plánovaném na rok 2004 Elektronická mapa reportingu, dále pak analýza Informační podpora reportingu pro směrnice EU. Samostatným výstupem úkolu byla obsáhlá zpráva o zkušebním reportingu o směrnici Rady 76/464/EHS o znečištění způsobeném určitými nebezpečnými látkami vypouštěnými do vodního prostředí.

Nové Mlýny - studie

Řešitelé: RNDr. Eva Kočková, RNDr. Hana Mlejnková, Ph.D.
tel.: 541 321 224/319

Doba řešení: 2001-2003

Cílem studie je komplexní vyhodnocení vývoje jakosti vody v jednotlivých nádržích od doby jejich napuštění do současnost, a to z hlediska změn chemismu vody, biologického oživení a mikrobiologického znečištění s ohledem na změny v povodích řek Dyje, Jihlavy a Svratky, doporučení potřebných opatření ke zlepšení jakosti vody v tocích i nádržích a dopad jakosti vody na následný úsek řeky Dyje v hraničním úseku.

Během roku 2002 byly prováděny pravidelné měsíční odběry vzorků na všech limitujících profilech vodního díla Nové Mlýny. Analýzy byly cíleny na kompletní chemický stav, biologické oživení a mikrobiologické znečištění. Sledovány byly i speciální komponenty.

Na vtokovém profilu řeky Jihlavy do střední nádrže byla sledována také koncentrace tritia vzhledem k závislosti na možném vlivu Jaderné elektrárny Dukovany.

Pokračovalo doplňování elektronické formy databáze výsledků, jejich vyhodnocování do grafických příloh atd. Část výsledků byla zpracována pomocí matematického modelu k hodnocení dlouhodobého vývoje jakosti vody. Práce v tomto směru pokračují.

Povodňové starosti pana starosty

VHS stereo, 21 min, Praha: FONTIS, 2002

Řešitel: Ing. E. Polenka
tel.: 549 250 247

Doba řešení: červen-listopad 2002

Cílem bylo vytvoření populárně-vzdělávacího videofilmu, který uvádí zkušenosti z účinné prevence ohrožení obcí povodněmi a názorné připomenutí rozmanitých povinností povodňových orgánů obcí, jejichž důsledné plnění přispívá k efektivní ochraně osob a majetku před účinky povodní.

Videofilm názorným způsobem ukazuje, čeho se týkají povinnosti starostů a povodňových orgánů obcí v předcházení a zmírňování povodňového ohrožení v různých podmínkách. Upozorňuje na význam povodňového ohrožení pro současnou společnost, objasňuje s použitím animací i záběrů reálných situací příčiny vedoucí v obcích k povodňovému ohrožení nebo ke zlepšení odtokové situace. Uvádí možnosti a příklady eliminace povodňového nebezpečí v obcích a návody na adekvátní postupy a účinná opatření zodpovědných osob.

Pořad je určen pro školení starostů a povodňových orgánů obcí jako úvodní názorná instruktáž o rozsahu problematiky ochrany před povodněmi na úrovni obcí. Vhodný je i pro školní výuku, přípravu veřejnosti na zvládání mimořádných situací i pro využití ve vzdělávacích pořadech.

Uplatňování a prosazování SVP do praxe rozhodování vodoprávních úřadů

Řešitel: Ing. E. Polenka
tel.: 549 250 247

Doba řešení: trvalá činnost

Cílem úkolu je prosazovat záměry schválené ve Směrném vodohospodářském plánu a uplatňovat zásady integrovaného a udržitelného hospodaření s vodou formulované ve státní vodohospodářské politice a v legislativě EU do dokumentů územního plánování a konkrétních rozhodnutí vodoprávních úřadů.

V rámci úkolu je zajišťována trvalá činnost vyplývající ze statutu ústavu a z pověření ústředním vodohospodářským orgánem (vodoprávním úřadem) v souvislosti se schválením Směrného vodohospodářského plánu. Obsahem činnosti je poskytování odborných stanovisek a konzultací vodoprávním úřadům všech stupňů jako podkladu pro jejich rozhodování nebo pro vydávání jejich vyjádření podle § 18 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách. Využití těchto zákonem určených nástrojů je jednou z hlavních cest prosazování záměrů státní vodohospodářské politiky a zásad a cílů ochrany vod přijatých v SVP do praxe a také k zajišťování souladu praktické činnosti vodoprávních úřadů se zásadami a aktuálními dokumenty SVP. Zvláštní pozornost je soustředěna na prosazování zásad ochrany vod a vyhovujících odtokových poměrů při projednávání a schvalování územních plánů všech stupňů. Oproti legislativním nástrojům je výhodou této přímé podpůrné činnosti výrazně větší pružnost v uplatnění nových poznatků.

Odborná a výzkumná podpora účasti České republiky v Mezinárodní komisi pro ochranu Dunaje (MKOD)

Řešitel: Ing. Ilja Bernardová
tel.: 549 254 256

Doba řešení: trvalá činnost

Cílem úkolu je podpora aktivit vyplývajících z účasti České republiky v Mezinárodní komisi pro ochranu Dunaje, a to zejména na úseku činností zajišťovaných expertními skupinami monitoringu, laboratorního a databázového managementu, skupinou emisí a skupinou ekologie, včetně činností koordinačního místa mezinárodních aktivit v povodí Moravy.

Náplní úkolu je zajišťování veškerých činností souvisejících s nejširším rozsahem aktivit zabezpečovaných v rámci Mezinárodní komise pro ochranu Dunaje, včetně jejích expertních skupin. V rámci úkolu se připravují podklady a účast na jednáních jednotlivých expertních skupin, zpracovávají se materiály pro odbornou podporu mezinárodních projektů a koordinují se činnosti plynoucí z klíčového projektu UNDP/GEF zaměřeného na aktuální potřeby povodí Dunaje s názvem "Podpora realizace opatření pro snížení živin a spolupráce v povodí Dunaje". Součástí úkolu je zajištění národních verzí odborných publikací zpracovaných uvedenými expertními skupinami, zabezpečení programu monitoringu sedimentů v profilech mezinárodní monitorovací sítě a účasti národních referenčních laboratoří v mezinárodních interkalibračních programech. Neméně významnou součástí úkolu je zprostředkování propojení, koordinace, harmonizace a plynulého toku informací mezi členy expertních skupin, garantem úkolu na MŽP a sekretariátem MKOD ve Vídni.

Chemický a biologický monitoring vlivu odpadních a dešťových vod JE Temelín - opatření č. 16

Řešitelé: RNDr. Eva Kočková, RNDr. Hana Mlejnková, Ph.D.
tel.: 541 321 224/319

Doba řešení: dlouhodobý úkol s počátkem v r. 2001

Cílem úkolu jsou práce pro MŽP v rámci opatření č. 16, navazujícího na usnesení vlády ČR č. 156 ze dne 20. 2. 2002 k návrhu realizace závazků vyplývajících ze závěrů Melkského procesu a následných opatření.

Po předběžné rekognoskaci terénu byla uskutečněna dvě terénní šetření v celé zájmové oblasti Jaderné elektrárny Temelín, a to 27. 6. 2002 a 25. 7. 2002. Šetření bylo uskutečněno celkem na 10 profilech a analýzy zpracovány z hlediska biologického oživení, chemické analýzy a mikrobiologického znečištění. Výsledky byly zpracovány do zprávy a současně byla zpracována zkrácená verze v angličtině pro mezistátní jednání.

Komplexní studie Nové Mlýny

Řešitelé: RNDr. Eva Kočková, RNDr. Hana Mlejnková, Ph.D.
tel.: 541 321 224/319

Doba řešení: 2002-2003

Cílem společné studie pracovního týmu Agentury ochrany, přírody a krajiny, Povodí Moravy a VÚV T.G.M. Brno je připravit podklady pro nové manipulační řády na vodním díle Nové Mlýny při zohlednění vývoje jakosti vody, změn jakosti vody v závislosti na zdrojích znečištění (VÚV) a dalších technických opatřeních (Povodí Moravy) a ekologických hlediscích (AOPK). Rozsah prací vychází ze schváleného programu obsahu studie projednaného zástupci obou ministerstev.

Na základě dohody ministerstev životního prostředí a zemědělství byla zahájena spolupráce kolektivů jmenovaných odborníků Povodí Moravy, Agentury ochrany přírody a krajiny a VÚV T.G.M. na programu společného projektu řešení problémů souvisejících s Novými Mlýny. Kolektivy se pravidelně scházejí k řešení úkolu. Byl zpracován program úkolu, který byl odsouhlasen zadavateli.

VÚV T.G.M. Brno připravuje hodnocení dlouhodobého vývoje kvality vody na vtokových profilech Dyje, Jihlavy a Svratky a také v jednotlivých nádržích a vývoj poměrů a možné změny při různých kótách hladiny ve střední nádrži: 169,0, 169,50, 170,0 a 170,35 m n.m. Příprava podkladů pokračuje trvale.

Legislativní zajištění reportingu do EU v oblasti voda

Řešitel: Ing. Pavel Horák, CSc.
tel.: 541 321 224/333, e-mail: pah@atlas.cz

Doba řešení: 2002

Cílem úkolu byla analýza současného stavu legislativy z pohledu zajištěnosti reportingu pro EU o dokumentech z oblasti vod. Jsou formulovány nedostatky a je předloženo jejich možné řešení.

Studie byla zpracována na dodatečnou objednávku samostatného oddělení statistiky ŽP, které je pověřeno závěrečnou redakcí a předáváním reportingových zpráv o všech směrnicích a rozhodnutích Rady EU dotýkajících se životního prostředí. Problematika implementace směrnic a rozhodnutí Rady EU je rozložena do celé řady zákonů a jejich prováděcích předpisů. Cílem bylo dokumentovat konzistentnost zajištěnosti reportingových povinností do EU, byly formulovány nedostatky a navrženy kroky k nápravě stavu. Návrhy týkající se připravované novely zákona č. 254/2001 Sb., o vodách, byly zahrnuty do verze připravované resortem MŽP, návrhy k novelizaci dalších norem byly předloženy resortu MZe (prostřednictvím SOSŽP), nebo byly přímo doporučeny do návrhů MZe, které jsou již připraveny.

Projekt Morava III

Řešitel: Ing. Zdeněk Šunka a kol.
tel.: 541 321 224/322

Doba řešení: 2000-2002

Cílem úkolu byl výzkum a hodnocení stavu jakosti vod, ekologického stavu vod a vlivu zdrojů znečištění na tento stav v rámci uceleného povodí Moravy ve vztahu ke směrnicím EU a další aktivity.

Pro dosažení výše uvedených cílů a naplnění základních přístupů byl Projekt Morava III členěn do tří tematických okruhů a osmi dílčích úloh:

  1. Zdroje znečištění
    DÚ 01 Komunální bodové zdroje znečištění
    DÚ 02 Průmyslové bodové zdroje znečištění
    DÚ 03 Plošné a difuzní zdroje znečištění
  2. Vývoj jakosti vod a stavu vodních ekosystémů
    DÚ 04 Hodnocení stavu jakosti povrchových vod
    DÚ 05 Hodnocení stavu využívaných podzemních vod
    DÚ 06 Hodnocení stavu vodních ekosystémů říční nivy
  3. Návrhy opatření
    DÚ 07 Návrhy opatření, koordinace Projektu a aplikace výsledků
    DÚ 08 Informační podpora řešení Projektu Morava III

Syntéza výsledků z provedených šetření, analýz a hodnocení umožnila formulovat souhrn návrhů a opatření a sestavit priority u bodových zdrojů znečištění, a to jak komunálních, tak průmyslových. Významným přínosem jsou i výsledky informující o zatížení vod znečištěním ze zdrojů, které nejsou jednoznačně určeny jako evidované bodové zdroje.

Současný kvalitativní stav povrchových tekoucích vod v úsecích pod prioritními zdroji znečištění lze na základě výsledků sledování více než osmdesáti mikropolutantů ve vodě, sedimentech, biocenózách a semipermeabilních membránách hodnotit z pohledu národních i nadnárodních požadavků ve většině ukazatelů jako vesměs příznivý. Určitým problémem jsou v některých profilech říční sítě koncentrace rtuti, S PCB, AOX a atrazinu. Přetrvávajícím problémem povodí zůstává však i nadále bakteriální znečištění vykazující v závěrných profilech spíše rostoucí trend a znečištění nutrienty.

Výsledky Projektu Morava III dokumentují celkově příznivější stav jakosti vody povrchových toků ve srovnání s obdobím 1996-1999 a zejména naprosto pozitivní výsledky hodnocení znečištění vod nebezpečnými látkami podle směrnic EU. Postupná realizace navržených nápravných opatření přispěje k celkovému zlepšení jakosti vody a vodních ekosystémů v povodí Moravy.

Návrh metodiky stanovování povodňových rizik a škod v záplavovém území a její ověření v povodí Labe

Řešitel: Ing. Karel Drbal, Ph.D.
tel.: 541 321 224/335

Doba řešení: říjen 2002-2005

Cílem projektu VaV/650/5/02 je ukázat potenciál škod a rizika za povodně s dobou opakování 100 let nebo při návrhové povodni a v případě selhání protipovodňových objektů. Řešení směřuje k vypracování ucelené metodiky pro hodnocení míry rizika v záplavových územích, která se bude opírat o vyjádření zranitelnosti ohrožovaného území zejména stanovením potenciálu povodňových škod. Navržené metody a přístupy budou ověřovány v podmínkách povodí Labe a dalších lokalitách zasažených povodní v srpnu 2002.

V první etapě řešení, na kterém spolupracují VÚV T.G.M., VUT Brno, ČVUT Praha, Hydroprojekt Praha, a. s., a Povodí Labe, s. p., Hradec Králové, byly kompletovány tuzemské poznatky a přístupy využitelné v popisované problematice, byla provedena první část rešerší a podrobných rozborů užívaných zahraničních metod a postupů (USA, SRN, Švýcarsko, Austrálie, Nizozemí, Francie). Současně byl vymezen rozsah vlastní hledané metodiky vhodné pro podmínky ČR a provedena inventarizace dostupných podkladů v povodí Labe. Orientace na zájmové povodí Labe je také determinována snahou výrazně přispět řešením projektu VaV/650/5/02 ke splnění závazků české strany na poli mezinárodních dohod (Akční plán povodňové ochrany na Labi).

Návrh metodického pokynu Souhrnná vodní bilance (SVB)
pro hlavní povodí ČR

Řešitel: Ing. Pavel Horák, CSc.
tel.: 541 321 224/333

Doba řešení: 2002

Cílem úkolu je návrh metodického pokynu MZe a MŽP definujícího cíl a náplň souhrnné vodní bilance (SVB) nahrazující bývalou státní vodohospodářskou bilanci, včetně způsobu jejího zajišťování a koordinace činnosti zúčastněných subjektů.

V roce 2002 byla vypracována žádaná legislativní norma v souladu s požadavky obou resortů. Kromě výše uvedených cílů bylo přihlédnuto k tzv. Rámcové směrnici 2000/60/ES tak, aby činnost na SVB částečně naplňovala některé její cíle.

Příprava prováděcích předpisů pro plánování v oblasti vod

Řešitel: Ing. E. Polenka
tel.: 549 250 247

Doba řešení: květen-listopad 2002

Cílem úkolu bylo zpracování technických podkladů pro návrhy legislativních předpisů pro plánování v oblasti vod (vyhlášky a novelizace hlavy IV. vodního zákona).

V rámci úkolu byly vypracovány přílohy k návrhu vyhlášky, ve kterých je stanoven základní obsah plánu hlavních povodí, plánů oblastí povodí a programů opatření a specifikován postup při hodnocení stavu vod. Zpracovateli návrhu vyhlášky, tj. týmu zpracovatelů Hydroprojektu CZ, byly předány výsledky veškerých předchozích prací na řešení úkolu "Koncepce systému vodohospodářského plánování a institucionální reforma" a byl vypracován návrh na potřebné úpravy hlavy IV zákona o vodách. Průběžně byla zajišťována technická pomoc při vyhodnocování připomínkového řízení k vyhlášce a při zpracování konečného návrhu vyhlášky. Jednotlivá kola připomínkových řízení v expertní mezirezortní pracovní skupině byla vyhodnocována jako podklad pro zpracování dalších verzí návrhu vyhlášky a bylo zajišťováno informování veřejnosti o připravovaném systému plánování v oblasti vod. Návrh novelizace vodního zákona, zohledňující požadavky rámcové směrnice EU o vodní politice společenství, byl vypracován v komplexnější podobě než jen v návrhu úpravy hlavy IV.

Projekt AQEM

Development and testing of an integrated assessment system for the ecological quality of streams and rivers throughout Europe using benthic macroinvertebrates

Řešitel: RNDr. Denisa Němejcová
kontakt pro informace: RNDr. Jiří Kokeš
tel.: 541 341 224

Doba řešení: 1. 3. 2000-28. 2. 2002

Cílem projektu byl vývoj a testování integrovaného systému hodnocení ekologické kvality toků Evropy podle makrozoobentosu s ohledem na požadavky cíle rámcového programu EU a návrhu Rámcové směrnice EU o vodě a adaptace nově vytvořeného systému hodnocení na regionální podmínky tak, aby byla umožněna srovnatelná aplikace ve všech členských státech EU.

Počátkem roku 2002 projekt končil, proto proběhlo pouze zkompletování manuálu a příprava podkladů pro Final report.

Projekt STAR

Standardization of River Classifications:

Framework Method for Calibrating Different Biological Survey Results Against Ecological Quality Classifications to be Developed for the Water Framework Directive
A project under 5th Framework Programme

Řešitel: RNDr. Jiří Kokeš
tel.: 541 321 224

Doba řešení: 2002-2004

Cílem řešení projektu STAR je sjednocení a interkalibrace metod hodnocení ekologického stavu toků na základě makrozoobentosu v Evropě.

Pro hodnocení ekologického stavu toků je potřebné sjednocení a interkalibrace používaných metod. Jednou z hlavních otázek je výběr metrik a jejich testování s ohledem na typy toků, pro které budou používány. Základní otázky řešené v rámci projektu jsou:

Jaká metoda nebo skupina organismů je schopná indikovat určitý stresor?
Jaká metoda a jaká stupnice by měla být použita?
Která metoda je vhodná pro časné a která pro poslední varování?
Jak mohou být výsledky různých metod hodnocení srovnávány a standardizovány?
Jak jsou různé metody ovlivňovány chybami?
Jak má být odlišen "signál" od "šumu"?
Co by mělo být a co musí být standardizováno?

Pozornost je zaměřena i na proceduru hodnocení (vzorkování, třídění, určování, počet organismů, cena za výsledek). V neposlední řadě je věnována pozornost zařazení do tříd ekologické kvality a hranicím těchto tříd.

Monitoring vlivu dopravy na obsah PAU a nitroPAU v povrchových vodách pomocí semipermeabilních membrán (SPMD)

Řešitel: RNDr. Josef Kupec
tel.: 541 321 304

Doba řešení: 2002

Cílem úkolu bylo vypracování literární rešerše týkající se stanovení PAU a nitroPAU ve vodách pomocí SPMD, dodání SPMD zadavateli a následná analýza exponovaných SPMD, včetně porovnání výsledků analýz SPMD s výsledky získanými ve VÚV na jiných lokalitách.

V rámci zpracování rešerše bylo nalezeno 14 odkazů týkajících se dané problematiky. Byla provedena celková analýza dodaného vzorku vody a výsledky vyhodnoceny podle ČSN 75 7221 - Klasifikace jakosti povrchových vod. Zadavateli byly předány SPMD v požadovaném množství a po expozici provedené zadavatelem na profilech ovlivňovaných dopravou byla provedena analýza. Výsledky byly porovnány s výsledky dosaženými v rámci Projektu Morava a byla mezi nimi konstatována dobrá shoda.

Analýzy dnových sedimentů

Řešitel: RNDr. Eva Kočková
tel.: 541 321 224/319

Doba a cíl úkolu: Terénní šetření, odběry vzorků a jejich analýzy vycházejí vždy z objednávky ČEZ, a. s., Radiační kontrola okolí.

Na základě objednávky ČEZ se provádějí odběry vzorků dnových sedimentů v nádrži Dalešice a Mohelno v profilech určených objednatelem. Následné analýzy jsou cíleny na těžké kovy. Část vzorku je odebrána pro potřeby laboratoře Radiační kontroly okolí.

Výzkum sedimentů přehrad, nádrží a jezer

Řešitel: RNDr. Eva Kočková
tel.: 541 321 224/319

Doba řešení: 2002-2004

Cílem úkolu České geologické služby je určení kontaminace přehradních, nádržních a jezerních sedimentů vybraných typových lokalit, zhodnocení rizik a návrhy opatření na základě komplexního systémového řešení.

V rámci spolupráce s Českou geologickou službou byla v roce 2002 připravena informace o rozsahu sledování dnových sedimentů při řešení úkolů ve VÚV T.G.M. Brno.

Na základě smlouvy o dílo byly výsledky z jednotlivých lokalit - toků (Dyje, Jihlavy, Moravy, Svratky atd.), nádrží (Dalešice, Mohelno, Luhačovice, Brno, Vír atd.) a rybníků na Vysočině převedeny do elektronické podoby ve formě přehledných tabulek uvádějících složení dnových sedimentů (makroelementů a mikroelementů - těžkých kovů), včetně souřadnic místa odběru.

Funkce a sezonní změny porostů sladkovodních hub ve vodní nádrži ovlivněné provozem Jaderné elektrárny Dukovany

Řešitelé: RNDr. Eva Kočková, RNDr. Hana Mlejnková, Ph.D.
tel.: 541 321 224/319

Doba řešení: 2001-2003

Cílem prací VÚV je provádění odběrů vzorků, jejich zpracování a dílčí vyhodnocení podle požadavků řešitelky grantového projektu.

V průběhu roku 2002 byly prováděny následující činnosti:

Návrh úprav systému prevence před povodněmi a vyhodnocení důsledků povodně na majetek, životy a zdraví obyvatel v postiženém území

Řešitel: Ing. Karel Drbal, Ph.D.
tel.: 541 321 224/335

Doba řešení: říjen 2002-říjen 2003

Cílem dílčího úkolu řešeného jako součást projektu Vyhodnocení katastrofální povodně v srpnu 2002 je doložení výstupů analýz funkce systémů ochrany před negativními účinky povodní a dále jejich objektivní zhodnocení v oblastech postižených srpnovou povodní v roce 2002. Současně budou hledány odpovědi na otázky, které vyplývají nejen z rozsahu dopadů povodní do krajiny, ale také z šíře průniku povodňové problematiky do života společnosti z řady hledisek.

V rámci řešení úkolu byl již zadavateli projektu předán rozbor plnění vládního materiálu "Strategie ochrany před povodněmi pro území ČR" z roku 2000. Předložený materiál bude sloužit i jako podklad pro zhodnocení a úpravy příslušných legislativních norem. Současně byly zpracovány a předány návrhy opatření pro prevenci povodňových škod.

Posouzení vlivu vodních děl na průběh povodně

Řešitel: Ing. Karel Drbal, Ph.D.
tel.: 541 321 224/335

Doba řešení: říjen 2002-říjen 2003

Cílem dílčího úkolu řešeného jako součást projektu Vyhodnocení katastrofální povodně v srpnu 2002 je dokumentovat funkce a stanovit transformační účinky 17 významných nádrží v povodích dotčených povodní v srpnu 2002. Důležitým přístupem řešení je rekonstrukce manipulací na výpustných zařízeních nádrží v úzké vazbě na postupně verifikované vstupní hydrologické údaje a režimová data.

V roce 2002 byly zpracovávány a kompletovány podklady a data pro vybraná vodní díla z povodí Labe a Ohře. V současnosti jsou zpracovávány podklady pro posouzení účinků nádrží z povodí Dyje.

Jakost povrchových a podzemních vod za povodňové situace

Řešitel: RNDr. Hana Mlejnková, Ph.D.
tel.: 541 321 224/309

Doba řešení: 2002-2003

Hlavním cílem dílčího úkolu řešeného jako součást projektu Vyhodnocení katastrofální povodně v srpnu 2002 je zhodnocení změn v jakosti podzemních a povrchových vod za povodňové situace, vlivu možných zdrojů úniků nebezpečných látek, vlivu nefunkčních ČOV a možnosti kontaminace vod ze starých ekologických zátěží.

V roce 2002 bylo započato s řešením části úkolu týkající se vyhodnocení změn v kvalitě povrchových vod za povodně v srpnu 2002 a bezprostředně po ní, a to monitoringem subjektů zabývajících se kvalitou povrchových vod na lokalitách v zasaženém území a zjištěním rozsahu analýz, lokalit a frekvence odběrů prováděných v období povodní. Bylo zjištěno, že v zasažených oblastech byl v období povodní prováděn monitoring kvality vody podnikem Povodí Vltavy, s. p., který jako správce významných vodních toků a některých drobných vodních toků v povodí Vltavy prováděl pravidelné sledování a vyhodnocování jakosti povrchových vod v těchto vodních tocích 1krát za měsíc v cca 330 vlastních profilech a v cca 75 profilech státní monitorovací sítě provozované Českým hydrometeorologickým ústavem.

Posudková činnost

Řešitel: RNDr. Eva Kočková
tel.: 541 321 224/319

Doba řešení: 2002

Cílem úkolu jsou odborné práce na základě požadavků obecních úřadů.

V roce 2002 byly pro Obecní úřad Němčičky prováděny analýzy vzorků vody z lokality výstavby čistírny odpadních vod. Dále byly trvale prováděny analýzy vzorků vod z nové kořenové čistírně odpadních vod pro Obecní úřad Dražovice. Na čistírně byla provedena i některá speciální měření cílená např. na zjištění proudění v kořenovém poli, na objasnění kyslíkových poměrů poměry v dočišťovacím rybníku atd. Některá měření byla prováděna ve vzájemné spolupráci s VUT Brno. 

 

 

 

POBOČKA OSTRAVA

 

Podpora mezinárodní účasti ČR v aktivitách MKOO

Řešitelé: Ing. Luděk Trdlica, RNDr. Přemysl Soldán
tel. 596 134 181, fax. 596 134 180

Doba řešení: trvalý úkol, řešen od roku 1997

Cílem úkolu je odborná podpora plnění ustanovení Dohody o MKOO a Úmluvy o snižování zatížení Baltického moře, zejména pak zpracování podkladů a zajištění činností pro jednání české části pracovních skupin Akční programy a Ekologie, včetně biologického monitoringu charakterizujícího Odru na území ČR.

Hlavními výsledky prací prováděných v roce 2002 byly
v pracovní skupině Akční programy:

v pracovní skupině Ekologie:

Implementace směrnic ES o nebezpečných látkách ve vazbě ke znečištění z průmyslových zdrojů

Řešitel: Ing. Alena Kristová
tel.: 596 134 181/53

Doba řešení: od roku 1998 (do r. 2000 řešen pod názvem "Registr bodových zdrojů znečištění" - část Průmyslové zdroje)

Hlavním cílem úkolu je každoroční aktualizace inventarizovaných údajů o nakládání s vybranými nebezpečnými látkami a jejich vypouštění do vodního prostředí.

V roce 2002 bylo provedeno vyhodnocení emisí prioritních nebezpečných látek uvedených v seznamu I směrnice Rady 76/464/EHS podle požadavků specifikovaných v příslušných dceřiných směrnicích a vyhodnocení emisí ostatních nebezpečných látek náležejících do seznamu II směrnice Rady 76/464/EHS, přílohy X Rámcové směrnice o vodách 2000/60/ES a přílohy 1 zákona o vodách č. 254/2001 Sb. s ohledem na relevanci pro ČR, a to podle limitů uváděných v Twinning projektu (Final Report, 4/2002, Twinning projekt CZ99/IB-EN-01 "Implementační strategie pro směrnice ES v oblasti voda v ČR", část Nebezpečné látky).

Celkem bylo pro inventarizaci nakládání a emisí z průmyslu vybráno 17 prioritních látek a 75 ostatních nebezpečných látek nebo jejich skupin, přičemž byly akceptovány látky seznamu I a II směrnice Rady 76/464/EHS, včetně 32 prioritních látek přílohy X Rámcové směrnice o vodách 2000/60/ES. V roce 2002 bylo osloveno 791 subjektů. Závěrečné hodnocení bylo provedeno u 613 subjektů. Šetřením bylo zjištěno, že z celkového počtu oslovených podniků nakládá s některou ze 17 prioritních látek seznamu I směrnice Rady 76/464/EHS 131 podniků a s ostatními nebezpečnými látkami 428 podniků.

Návrh programů opatření na snížení znečištění vod nebezpečnými látkami

Řešitel: Ing. Tomáš Mičaník
tel.: 596 134 181/11, 50

Doba řešení: 2002-2003

Cíl úkolu je v podstatě dán jeho názvem.

V rámci aproximačního procesu přistoupení České republiky k Evropské unii probíhá v oblasti ochrany vod mimo jiné implementace směrnice Rady 76/464/EHS o znečištění způsobeném určitými nebezpečnými látkami vypouštěnými do vodního prostředí Společenství a směrnic dceřiných do právního řádu České republiky. Jednou ze základních povinností, které mají být splněny, je zpracování programů opatření na snižování znečištění vod nebezpečnými látkami (podle odst. 4, čl. 7). V roce 2002 byl zpracován 1. návrh Programu opatření zahrnující úvodní charakteristiky, národní seznamy relevantních nebezpečných látek, standardy environmentální kvality, charakteristika monitorovacích programů, legislativní opatření k omezování emisí nebezpečných látek, programy opatření k omezování emisí nebezpečných látek a vlastní programy opatření pro jednotlivé vybrané nebezpečné a zvlášť nebezpečné látky.

Projekt Odra II

Řešitel: Ing. Luděk Trdlica
tel. 596 134 181, fax. 596 134 180

Doba řešení: 1998-2002

Cílem úkolu bylo komplexní hodnocení stavu ochrany vod v povodí řeky Odry, zahrnující vyhodnocení hydrochemických a hydrobiologických ukazatelů jakosti vod včetně ekotoxikologických, dále hodnocení vlivu zdrojů znečištění na tento stav ve vztahu k příslušným předpisům ČR a směrnicím EU a příprava podkladů pro zpracování plánu povodí v souladu s požadavky Rámcové směrnice EU o vodní politice.

Projekt byl v roce 2002 ukončen a hlavními výsledky jeho řešení jsou:

modely zátěžových stavů způsobovaných plošnými zdroji.

 

 

CENTRUM PRO HOSPODAŘENÍ S ODPADY

 

Výzkum v oblasti využití čistírenských kalů

Řešitel: Ing. Marie Michalová a kol.
tel. 220 197 247

Doba řešení: trvalý úkol

Cílem úkolu je poskytovat OODP MŽP potřebné podklady o vybraném druhu odpadu, zejména sběr dat a informací, jejich zpracování a vyhodnocení a zpracování analýz.

Úkol byl v roce 2002 rozdělen do tří dílčích úkolů:

DÚ 01 Problematika kalů z ČOV - práce byly zaměřeny na zpracování údajů o množství a složení kalů z komunálních ČOV v ČR, stavu kalového hospodářství významných producentů a způsobech nakládání s kaly v ČR, dále na prohlubování a zpřesňování analýz, jejichž výstupy slouží jako podklady pro aktuální potřeby OODP MŽP.

DÚ 02 Hodnocení biodegradabilních odpadů - byly shromážděny informace o současném stavu hospodaření s biodegradabilním komunálním odpadem v Evropě a v České republice a o možnostech, které jsou k dispozici pro omezení množství biologicky rozložitelných odpadů (BRO) jdoucích na skládky, včetně doporučení pro nakládání s jednotlivými typy odpadů. Předběžně byly vybrány ukazatele a metody pro hodnocení aerobního a anaerobního rozkladu biologicky rozložitelných odpadů pro odlišení těchto odpadů od ostatních typů odpadů.

DÚ 03 Hodnocení odpadů pro rekultivace - v roce 2002 byla dokončena 1. etapa prací, tj. zpracování přehledu relevantních legislativních předpisů týkajících se problematiky rekultivací a ostatních staveb se zaměřením na využití odpadů při těchto stavbách.

Polychlorované bifenyly

Řešitel: Ing. Jiřina Barchánková a kol.
tel. 220 197 331

Doba řešení: trvalý úkol

Cílem úkolu je pokračování inventarizace polychlorovaných bifenylů (PCB).

Část úkolu byla zaměřena na analytické činnosti. Byla vytvořena síť laboratoří oprávněných provádět stanovení PCB v provozních kapalinách a látkách obsahujících PCB. Pokračovala validace metod stanovení PCB v olejích a izolačních kapalinách. Společně s ASLAB byly připraveny a vyhodnoceny mezilaboratorní porovnávací zkoušky týkající se stanovení PCB v olejích a izolačních kapalinách.

V další části úkolu pokračovaly činnosti související s inventarizací PCB. Byla provedena odborná rešerše biodegradačních postupů, jejímž cílem bylo kriticky zhodnotit jednotlivé biodegradační technologie odstraňování PCB z různých environmentálních médií. Byla zhodnocena možnost spalování PCB ve spalovně nebezpečných odpadů v Ostravě a využití cementáren k destrukci PCB.

Byl vypracován návrh metodického pokynu "Odběr vzorků z maloolejových vypínačů vysokého napětí za účelem inventarizace zařízení s PCB".

Výzkum pro OODP MŽP v oblasti analytiky odpadů

Řešitel: Ing. Dagmar Sirotková a kol.
tel. 220 197 270

Doba řešení: trvalý úkol

Cílem úkolu v roce 2002 bylo dopracování Metodického pokynu k hodnocení vyluhovatelnosti odpadů, dále koordinace prací referenčních laboratoří, příprava materiálů pro MPZ, zpracování metodiky atmogeochemických odběrů a práce na zpřesnění příloh vyhlášky č. 383/2001 Sb.

Úkol byl rozdělen na sedm dílčích úkolů. V rámci těchto dílčích úkolů byly uzavřeny práce na Metodickém pokynu k hodnocení vyluhovatelnosti odpadů, byly zahájeny práce na zpřesnění příloh vyhlášky o podrobnostech nakládání s odpady č. 383/2001 Sb., pokračovalo se v ověřování analytických metod použitých k analýze odpadů, na vybraných skládkách byl ověřen atmogeochemický přístup k monitorování a byly připraveny materiály pro mezilaboratorní porovnávací zkoušky pro různé typy odpadů. Dále byly prováděny činnosti vyplývající ze statutu a funkce referenčních laboratoří (referenční laboratoř pro kaly, referenční laboratoř pro stanovení PCB, laboratoř pro hodnocení odpadů ke skládkování).

Výzkum pro OODP MŽP v oblasti evidence

Řešitel: Ing. Kateřina Poláková
tel. 220 197 381

Doba řešení: trvalý úkol

Cílem úkolu bylo zpracovat problematiku evidence kalů z ČOV aplikovaných na zemědělskou půdu a zařízení a látek s obsahem PCB, která vyplývá z povinností definovaných zákonem č. 185/2001 Sb. a některých jeho prováděcích předpisů.

Činnosti navazovaly na práce provedené v rámci úkolu, jehož řešení probíhalo v roce 2001, a týkaly se především příjmu, kontroly a zpracování zasílaných Evidenčních listů zařízení a látek s obsahem PCB, poskytování konzultačních služeb v této problematice a tvorby detailně zpracovaných a pravidelně aktualizovaných internetových odkazů na adrese ceho.vuv.cz. Dále byly vytvořeny nové formuláře, které umožňují splnit požadavek § 39 odst. 7 zákona č. 185/2001 Sb. a také dobrovolnou možnost evidovat i ta zařízení, na něž se povinnosti vyplývající ze zákona nevztahují, ale problematiky se výrazně dotýkají.

V problematice evidence kalů z ČOV aplikovaných na zemědělskou půdu jsou první vyplněné evidenční listy očekávány na jaře roku 2003.

Informační podpora oboru hospodaření s odpady

Řešitel: Ing. Dagmar Sirotková a kol.
tel. 220 197 270

Doba řešení: trvalý úkol

Cílem úkolu je zajišťování odborných informací pro obor hospodaření s odpady a jejich distribuce odborné veřejnosti.

Byly prováděny práce na vytváření a zpřístupňování specializovaného fondu odborných primárních a sekundárních informací pro obor odpadové hospodářství (publikací a časopisů, včetně zahraničních).

Souhrnně je sledován vývoj legislativy a normalizace pro životní prostředí a legislativy související v EU. Jsou vyhledávány nově publikované předpisy v Úředním věstníku řady L a akvizice plných textů dokumentů, sledování návrhů předpisů ES z této oblasti je prováděno pravidelně. Jsou sledována pracoviště zabývající se výzkumem a vývojem.

Po srpnových povodních byla část knihovního fondu zničena a další práce byly věnovány zejména obnově dlouhodobě budovaného fondu.

Informační systém o odpadech

Řešitel: Ing. Jaroslava Mlnaříková
tel. 220 197 430

Doba řešení: trvalá činnost

Cílem úkolu je aktualizace Informačního systému o odpadech daty z hlášení o produkci a nakládání s odpady a dále evidence zařízení k úpravě, využívání a zneškodňování odpadů a návrh datového standardu pro evidence.

Úkol byl členěn do dvou základních okruhů: aktualizace Informačního systému o odpadech podle zákona č. 125/1997 Sb. a informační systém o odpadech podle zákona č. 185/2001 Sb.

Přijatá data jsou verifikována ve spolupráci s OkÚ a ohlašovateli. Vzhledem k nedostatečné kvalitě vstupních dat a povaze dat verifikace probíhá v průběhu celého roku. Byly zpracovány podklady pro Statistickou ročenku životního prostředí ČR 2002, ročenku Praha životní prostředí 2002, Zprávu o stavu životního prostředí ČR 2002, krajské koncepce odpadového hospodářství (KKOH) a koncepční práce v odpadovém hospodářství, Plán odpadového hospodářství ČR a mezinárodní výkaznictví podle formulářů OECD.

Byla provedena datová analýza podle zákona č. 185/2001 Sb. v rozsahu souvisejících vyhlášek č. 381/2001 Sb. a č. 383/2001 Sb. a zákona č. 477/2001 Sb. a souvisejících právních předpisů a byly vytvořeny podklady pro zveřejnění datového standardu pro import dat do Informačního systému o odpadech ČR.

Technická podpora OODP MŽP, strategie a plány odpadového hospodářství

Řešitel: Ing. Pavel Vejnar, CSc.
tel. 220 197 432

Doba řešení: trvalý úkol

Cílem úkolu je podpora rozhodovací činnosti OODP MŽP.

Práce se soustředily na ověřování dat o odpadech a zařízeních, přípravu a zapracování dat pro zpracování Plánu odpadového hospodářství ČR, spolupráci při zpracování kapitoly "Odpady" ve Zprávě o životním prostředí České republiky v roce 2002 a při zpracování kapitoly "Odpady" Statistické ročenky o životním prostředí České republiky, dále na zpracování podkladů pro reportingy o produkci a nakládání s odpady, včetně přehledů zařízení na využívání a odstraňování odpadů pro EU, OECD. Další činností bylo zpracování hlášení o dovozech a vývozech odpadů pro sekretariát Basilejské úmluvy a také převodníků mezi "barevnými seznamy" odpadů, Katalogem odpadů a kódy podle Celního sazebníku. Další náplní úkolu byla evidence dovozu a vývozu odpadů, spolupráce při výkladu právních předpisů, spolupráce s pracovními skupinami EU (EIPPCB) v oblasti spalování a zpracování odpadů. V oblasti obalových odpadů je vedena evidence povinných osob, které uvádějí na trh nebo do oběhu obaly nebo balené výrobky. Na základě zákona č. 123/1998 Sb. byly poskytovány informace o životním prostředí.

Vybrané odpady

Řešitel: Ing. Marie Michalová
220 197 247

Doba řešení: trvalý úkol

Cílem úkolu bylo zpracovat podklady k problematice vybraných odpadů v ČR - autovraky a odpady z elektrických a elektronických zařízení.

Pro oba druhy odpadů byla zpracována literární rešerše. V části týkající se odpadu z elektrických a elektronických zařízení jsou zdůrazněny problémy související s velkou rozmanitostí těchto zařízení, množstvím vznikajících odpadů a technologicky odlišných způsobů jejich zpracování. Podařilo se založit databázi zpracovatelů odpadů z elektrických a elektronických zařízení. V jejím rozšiřování a aktualizaci je však nutné pokračovat i nadále s pomocí např. asociace AREO, krajských úřadů apod. Pro přehlednost je nutné odlišit v databázi skutečné finální zpracovatele nebo demontážní firmy od sběrných dvorů pro tyto druhy odpadů.

Část o autovracích je zaměřena především na databázi zpracovatelů. Jsou uvedeny i různé pohledy výrobců a dovozců automobilů a zpracovatelů autovraků na plnění povinností vyplývajících ze směrnic EU o zpětném odběru autovraků.

Výzkum pro OODP MŽP v oblasti v oblasti technologií úprav odpadů

Řešitel: Ing. Kateřina Poláková
tel. 220 197 381

Doba řešení: trvalý úkol

Cílem úkolu bylo zpracovat problematiku technologií úprav odpadů a připravit pro ni databázi.

Práce byly zaměřeny zejména na získávání informací o technologiích zpracování odpadů v České republice i ve světě. Za tímto účelem probíhaly rešeršní práce s cílem identifikovat dotčené firmy. Dále probíhá i průběžné kontaktování firem, které v ČR využívají nebo odstraňují odpad, a to formou dotazníku, jehož stavba umožňuje získávání podrobných informací, které se stanou zdrojovými daty v zamýšlené databázi technologií úprav odpadů. Získané informace jsou průběžně přijímány a zpracovávány. Byl sestaven seznam všech položek, které budou do databáze určené veřejnosti zahrnuty, a následně byl vytvořen návrh uživatelského prostředí databáze.

Twinning projekt

Řešitel: Ing. Dagmar Sirotková a kol.
tel. 220 197 270

Doba řešení: 2002-2003

Cílem úkolu je upřesnění odborné náplně CeHO a předávání zkušeností expertů z partnerských zemí v oblasti odpadů.

Pod anglickým názvem Twinning projekt je společný projekt mezi kandidátskou zemí a vybraným členským státem či státy EU se zaměřením na určité vybrané důležité sektory hospodářství, který v sobě zahrnuje přednostně proces vzájemné zodpovědnosti dotčených partnerů. Kandidátská země se zavazuje k provedení a podpoře reforem požadovaných pro její začlenění do EU a členský stát zodpovídá za zabezpečení tohoto procesu po dobu trvání projektu. Projekt má pomoci při budování Centra pro hospodaření s odpady (CeHO). Během trvání projektu probíhají vzdělávací programy, jejichž úkolem je předat zkušenosti z partnerských států (Rakousko, Francie, Itálie). Školení expertů pro jednotlivé oblasti odpadového hospodářství se týká vlastních definic a klasifikace odpadů, dopravy a přepravy nebezpečných odpadů, baterií, PCB, odpadních olejů, autovraků, elektronického šrotu, biologické úpravy odpadů, kalů z ČOV, skládkování, sanací kontaminovaných ploch, fyzikálně-chemické úpravy odpadů, spalování odpadů, obalů, ekonomických aspektů úpravy odpadů a v neposlední řadě pak metodik, strategií a legislativy.

Ustanovení a řízení technických pracovních skupin v ČR pro spalování a úpravu odpadů a spolupráce s EIPPCB při přípravě BREF pro spalování a úpravu odpadů

Řešitel: Ing. Pavel Vejnar, CSc.
tel. 220 197 432

Doba řešení: 1. 1.-30. 11. 2002

Cílem úkolu byla spolupráce s technickými pracovními skupinami EIPPCB se sídlem v Seville na přípravě BREF.

Byly ustanoveny dvě technické pracovní skupiny, a to pro spalování odpadů (25 členů) a pro zpracování odpadů (15 členů).

V obou pracovních skupinách jsou odborníci z firem, projektových kanceláří, MŽP, vysokých škol, Agentury IPPC, VÚV-CeHO. V rámci podkladů pro EIPPCB byly připraveny materiály o spalovně komunálních odpadů TERMIZO Liberec a spalovně nebezpečných odpadů ECOTECHNIEK-EAST Ostrava. Dále byly připraveny podklady o stabilizaci odpadů obsahující těžké kovy.

PCB/PCT

Řešitel: Ing. Jiřina Barchánková a kol.
tel. 220 197 331

Doba řešení: 2001-2004

Cílem úkolu je návrh monitoringu odstraňování PCB z prostředí, včetně kontrol obsahu PCB v látkách a zařízeních.

V roce 2002 byl projekt řešen ve třech dílčích úkolech:

V DÚ 01 "Analytické činnosti spojené s evidencí PCB v zařízeních, materiálech a odpadech" pokračovalo ověřování variant přečištění vzorku a odstranění tzv. rušivých látek před vlastním analytickým stanovením a testování analytického postupu.

DÚ 02 "Vzorkování látek s PCB ve skládkách, starých zátěžích a odpadech" byl zaměřen na navržení monitoringu a postupů odběrů vzorků ze skládek a starých ekologických zátěží pro účely evidence a odstranění zařízení a látek s obsahem PCB.

DÚ 03 "PCB ve skládkách a starých zátěžích" se zaměřil na popis možností výskytu PCB v životním prostředí ČR. Zdroji informací pro zjištění obsahu PCB ve skládkách a starých ekologických zátěžích byly databáze starých ekologických zátěží (SESEZ - seznam starých ekologických zátěží), informační systém o odpadech (ISO), statistické informace, podklady odborů výkonu státní správy a České inspekce životního prostředí (ČIŽP).

Intenzifikace sběru, dopravy a třídění komunálního odpadu

Řešitel: Ing. Dagmar Sirotková a kol.
tel. 220 197 270

Doba řešení: 2000-2003

Cílem projektu je charakterizovat stávající systém sběru a přepravy komunálních odpadů s důrazem na tříděný sběr a vytvořit metody objektivního hodnocení systémů.

VÚV T.G.M. na základě objednávky hlavního řešitele - Přírodovědecké fakulty UK - předložil rešeršní studii "Alternativní využití vytříděných složek komunálního odpadu v komoditách - sklo, papír, plasty". Studie soustřeďuje informace získané z ČR a dalších států o produkci odpadu, technologiích jeho třídění a využití. Na základě spolupráce byly předloženy další práce na téma "Zásady principu udržitelného rozvoje" a "Podpora podnikání a další zvýhodněné finanční zdroje pro rozvoj oboru odpadového hospodářství".

Využití vodní dopravy v odpadovém hospodářství

Řešitel: Ing. Dagmar Sirotková a kol.
tel. 220 197 270

Doba řešení: 2001-2002

Cílem projektu bylo navrhnout postupné přesunutí přepravy odpadů ve vyšší míře na labsko-vltavskou vodní cestu, a tak dosáhnout i její ekonomické a ekologické racionalizace.

Zpracování proběhlo ve čtyřech etapách podle schváleného harmonogramu. Obsáhle je popsána situace v nakládání s odpady a jsou hodnoceny možnosti zvýšení množství odpadu přepravovaného loděmi po tuzemských vodních cestách. Byla vymezena tzv. atrakční oblast labsko-vltavské vodní cesty, která byla graficky specifikována v mapách, včetně zakreslení vybraných komodit odpadů. V zájmové oblasti byly zjištěny vhodné a dostatečně kapacitní lokality pro shromažďování odpadů, nutné pro jejich efektivní nakládku na lodě. Zároveň byla vytipována místa pro vykládku, přepracování či odstranění odpadů. Současný lodní park cílům zadání vyhovuje jak po stránce volné kapacity, tak po stránce technického vybavení.

Z hlediska podmínek stanovených dohodou AGN lze považovat provoz labsko-vltavské vodní cesty za celoroční. Přeprava odpadů po vodě je novou službou, která pro své dostatečně rychlé zavedení potřebuje veřejnou podporu, a to v oblasti právní, organizační a ekonomické.

Možnosti a způsoby využití kalů a sedimentů z ČOV

Řešitel: Ing. Marie Michalová a kol.
tel. 220 197 247

Doba řešení: 2002-2005

Cílem projektu je prohlubování znalostí pro optimální řešení záchrany organické hmoty při nakládání s čistírenskými kaly a současně tak poskytování zpřesňujících informací a podkladů pro potřeby státní správy.

Předmětem řešení projektu je hodnocení možností a způsobů nakládání s čistírenskými kaly v souladu s novým zákonem č. 185/2001 Sb., o odpadech a jeho prováděcími předpisy, zejména předpisem č. 382/2001 o podmínkách použití upravených kalů na zemědělské půdě. Konkrétně jde o vývoj a ověřování nástrojů pro hodnocení účinnosti zákona o odpadech, posuzování dalších metod využívání a odstraňování kalů z ČOV, jako je např. kompostování a rekultivace. Součástí řešení je také hodnocení výhod a rizik spolu s orientačním ekonomickým posouzením celého procesu nakládání s kaly z ČOV.

Činnost se v roce 2002 soustředila na rešeršní práce z oblasti nakládání s kaly ve vybraných zemích Evropy, dále na hodnocení nebezpečných vlastností čistírenských kalů, konkrétně na infekčnost. Byly také hodnoceny schopnosti hlavních producentů kalu v ČR využít kaly v zemědělství z hlediska jejich současné technologie, včetně rozpracování poloprovozního ověření recyklace čistírenských kalů ve spolupráci s firmou AGRO-EKO.

Informační kampaně v odpadovém hospodářství - podpora osvěty pro veřejnou správu a veřejnost a výuky

Řešitel: Ing. Kateřina Poláková
tel. 220 197 381

Doba řešení: srpen 2002-prosinec 2006

Cílem projektu je zvýšení odborných znalostí pracovníků státní správy v oblasti odpadového hospodářství a rovněž zvýšení povědomí veřejnosti o problémech nakládání s odpadem, stejně tak jako vytvoření informační základny pro problematiku týkající se odpadového hospodářství a zisk nových poznatků o přístupech k odpadovému hospodářství.

Vzhledem k rozsahu, časové a odborné náročnosti je projekt rozdělen do čtyř samostatných modulů:

V roce 2002 byl navíc řešen Modul Plus - pilotní projekt "Vliv informace na chování veřejnosti při separaci komunálního odpadu".

Východiskem pro přípravu řešení celého projektu je analýza informačních zdrojů v odpadovém hospodářství, prováděná společně týmem spoluřešitelů modulů 1, 2 a 4. V modulu 3 byla rovněž zpracována vstupní orientační rešerše a analýza stávajících internetových portálů zabývajících se problematikou nakládání s odpady a byl navržen modelový systém "interaktivní odpadové matice" jako centrálního prvku internetového portálu http://www.infoodpady.cz/. Portál bude odzkoušen a zpřístupněn počátkem roku 2003.

Vyhodnocovací práce a příprava zprávy z dotazníkového výzkumu v rámci modulu Plus a z předvýzkumu v rámci modulů 1 a 4 jsou k dispozici od poloviny prosince 2002. Výzkum informačních potřeb a informačního chování odborníků v odpadovém hospodářství je rozpracován a jsou k dispozici předběžné výsledky z anketního šetření provedeného v okruhu odborné veřejnosti.

Recyklační programy

Řešitel: Ing. Pavel Vejnar, CSc.
tel. 220 197 432

Doba řešení: 1. 1. 2002-31. 12. 2002

Cílem úkolu byla spolupráce na zpracování recyklačních programů pro vybrané skupiny odpadů.

Hlavním řešitelem úkolu je ECO trend, s.r.o., Praha. VÚV-CeHO jako spoluřešitel zpracoval "Situační zprávu o vozidlech s ukončenou životností". Ve zprávě je zmapován stav nakládání s autovraky v ČR a ve státech EU, provedena prognóza vývoje, zhodnoceny administrativní, ekonomické a ostatní nástroje řízení toku tohoto odpadu v EU a vybraných evropských státech. Zpráva rovněž obsahuje některé recyklační technologie používané v zahraničí.

 

 

 

ASLAB

 

ASLAB - vývoj metod aplikací systémů jakosti laboratoří EU a OECD

Řešitel: Ing. Ivan Koruna, CSc.
tel. 220 197 272

Doba řešení: trvala činnost

Cíl:
1. Posuzování odborné způsobilosti laboratoří podle normy ČSN EN ISO/IEC 17 025 "Všeobecné požadavky na způsobilost zkušebních a kalibračních laboratoří" včetně odběru vzorků, pokud jsou součástí zkoušky.

Po úspěšném posouzení vydá ASLAB laboratoři Osvědčení o správné činnosti laboratoře, v jehož příloze jsou uvedeny pracovní postupy, které byly úspěšně posouzeny. Platnost osvědčení je tři roky při prvním vydání, pět let při opakovaném vydání. V roce 2002 bylo nově posouzeno 22 laboratoří, dalších pět žadatelů čeká na provedení auditu v laboratoři. Celkem bylo v roce 2002 nově vydáno 51 Osvědčení o správné činnosti laboratoře. S koncem roku 2002 bylo v databázi držitelů osvědčení o správné činnosti laboratoře uvedeno 77 laboratoří.

2. Mezilaboratorní porovnávání zkoušek (MPZ) v oblasti analýz životního prostředí za účelem ověření správnosti a přesnosti analýz jednotlivých zúčastněných laboratoří.

Mezilaboratorní porovnávání zkoušek zahrnují chemické, radiochemické, mikrobiologické a hydrobiologické analýzy, dále testy toxicity a stanovení biodegradability a PCB v oleji, a to pro pitné, povrchové a odpadní vody, dále zeminy, výluhy odpadů, kaly i ovzduší.

V roce 2002 proběhlo v oblasti chemie 18 projektů mezilaboratorních provnávání zkoušek, v oblasti biologického zkoušení pak celkem čtyři projekty MPZ. Celkově bylo v databázi pravidelných účastníků MPZ vedeno 614 laboratoří, v oblasti chemie se MPZ zúčastnilo celkem 1 529 laboratoří, v oblasti biologických zkoušek 280 laboratoří.

Správná laboratorní praxe

Řešitel: Ing. Ivan Koruna, CSc.
tel. 220 197 272

Doba řešení: trvalá činnost

V rámci tohoto úkolu vykonává ASLAB funkci Národního inspekčního orgánu správné laboratorní praxe pro oblast chemických látek a chemických přípravků.

Správná laboratorní praxe je souborem pravidel tvořících systém práce testovacích zařízení při provádění neklinických studií bezpečnosti chemických látek a chemických přípravků. Pravidla se týkají podmínek, za kterých se tyto studie plánují, kontrolují, zaznamenávají, předkládají a archivují.

V roce 2002 proběhl audit ve dvou testovacích zařízeních na základě jejich žádosti. Národní inspekční orgán SLP dále spolupracoval na tvorbě legislativy týkající se SLP. Během roku 2002 došlo k významnému posunu směrem k mezinárodnímu uznání systému SLP v České republice.